• 2013-10-08

Muzyka taneczna barokowej Hiszpanii

Wśród imprez towarzyszących Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara + odbędzie się m.in. koncert grupy Jacaras, wykonującej utwory taneczne XVII i XVIII-wiecznej Hiszpanii. Jaracas wystąpi 26 października w kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu.

Jaracas (źródło: mat. prasowe)

Jaracas (źródło: mat. prasowe)

Jacaras powstało w 2009 roku w środowisku związanym z wrocławską Akademią Muzyczną. W jego składzie występują studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego: Łukasz Figiel (gitara basowa), Mateusz Ławniczak, Łukasz Oleszek i Martin Złotnicki (gitary), Michał Lasota (instrumenty perkusyjne) oraz prof. Piotr Zaleski (timple), który jest kierownikiem artystycznym zespołu oraz autorem aranżacji. Od 2012 r. z zespołem współpracuje również meksykańska sopranistka, specjalizująca się w muzyce baroku – Julieta Gonzalez-Springer.

Koncert towarzyszący festiwalowi GITARA+ i związany będzie z promocją debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu Jacaras. Znajdują się na niej instrumentalne aranżacje tanecznych utworów Santiago de Murcii i Gaspara Sanza, które zespół wykonuje na współczesnych instrumentach, dzięki czemu cała płyta zyskuje prawdziwie XXI-wieczną energię. Zespół występował już podczas Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego w 2010 roku, gościł również na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku, Polsko-Niemieckich Dniach Gitarowych we Frankfurcie nad Odrą oraz Polskiej Akademii Gitary w 2012 roku, koncertował też w Filharmonii w Zielonej Górze i Zamku w Oleśnicy.

Koncert Jaracas:
26 października 2013, godz. 17.00
Plac św. Krzysztofa 1, Kościół św. Krzysztofa
Wrocław

Dodaj komentarz