• 2013-10-08

Iwona Liegmann o luźnej analizie samoświadomości

Od 11 października w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Iwony Liegmann pt. LAS (luźna analiza samoświadomości).

Iwona Liegmann, „Szczur” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Liegmann, „Szczur” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zapowiedziana wrześniowym pokazem robimy muchomora w małej przestrzeni galeryjnej Wozowni, obecna duża wystawa Iwony Liegmann skupia się na prezentacji obrazów malarskich i obiektów. Abstrakcje, które maluję w stylu nazywanym przez siebie umiarkowanym intuicyjnym ekspresjonizmem pokazują emocje. Obrazy cechuje frywolność formy, swoboda ekspresji oraz umiłowanie koloru, jako nadrzędnej wartości malarskiej.

(…) Inspiracją przy pracy były organiczne formy roślinne, drzewa, LAS. (…) w lesie żyją zwierzęta – obiekty nawiązujące do sztuki nieprofesjonalnej, ludowej czy prowincjonalnej, która rozczula i wzrusza do łez prawdą tworzenia, siłą przekazu i obezwładniającą szczerością. Staram się łączyć niebanalne i uczciwe rękodzieło z plastikowymi wytworami naszej codzienności.

Rękodzieło, które jest nieodzownym elementem mojej twórczości, mówi o chęci powrotu do tradycyjnej roli kobiety. Społecznie, płciowo i oczywiście emocjonalnie nawiązuje do pracy matki, matczynych rąk, które haftują, tkają, dziergają, szyją, cerują. Zadaję pytania o rolę kobiety, stereotypów jej przypisanych, konstrukcji płci kulturowej.

Iwona Liegmann

Iwona Liegmann jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka w 1993. W latach 1995/96 odbyła studia podyplomowe w Gray’s School of Art w Aberdeen w Szkocji.

Iwona Liegmann, LAS (luźna analiza samoświadomości) – malarstwo i obiekty
Wernisaż: 11 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 listopada 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz