• 2013-10-08

Bass Days – spotkanie z największymi wirtuozami gitary basowej

Podczas październikowych warsztatów Bass Days 2013, organizowanych w ramach projektu Warmia: Rebelia Kultury w Olsztynie, w tajniki gitary basowej wprowadzać będą uznani polscy i zagraniczni wirtuozi tego instrumentu.

Warmia: Rebelia Kultury, plakat - Tomasz Sobiak (źródło: mat. prasowe)

Warmia: Rebelia Kultury, plakat - Tomasz Sobiak (źródło: mat. prasowe)

Bass Days jest okazją do spotkania dla gitarzystów basowych z Polski i innych krajów. Przy tej okazji prezentowane są możliwości tego instrumentu dla szerokiej publiczności

– powiedział Tomasz Lipiński, jeden z organizatorów wydarzenia.

Swoją wiedzą z miłośnikami gry na gitarze basowej podzielą się Igor Saavedra, Yolanda Charles, Wojciech Pilichowski, Piotr Lemańczyk, Krzysztof Ścierański i Tomasz Fulara.

Bass Days 2013 to wydarzenie znane basistom na całym świecie. Od wielu lat odbywa się w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Polska edycja tego projektu zorganizowana została na Warmii w ramach projektu Warmia: Rebelia Kultury, prezentującego różnorodne aspekty muzyki, filmu, literatury, tańca czy designu. Projekt ten będzie się odbywał w kilku warmińskich miejscowościach przez cały październik.

Igor Saavedra to pochodzący z Chile wirtuoz, uważany za pioniera ośmiostrunowej gitary basowej i mistrz gry na gitarze basowej typu ERB. W 2011 był pierwszym południowoamerykańskim basistą zaproszonym do obsady Bass Player Live, najbardziej prestiżowego Bass Show w Stanach Zjednoczonych. Dzielił ten zaszczyt m.in. z basistami Rolling Stones, Megadeth i Metallica, z którymi wziął udział w słynnym BPL All-Star Jam. Saavedra został również zaproszony na największy basowy show w Europie – London Bass Guitar Show – gdzie występował z basistami współpracującymi ze Stevie Wonderem, Pink Floyd, Megadeth i New Order.

Yolanda Charles znana jest z solowych projektów oraz współpracy z muzykami takimi jak Robbie Williams, BB King, Eric Clapton, Van Morrison, Mick Jagger, Sinead O’Connor i Dave Stewart. Yolanda komponuje prawie tak długo, jak gra na gitarze basowej. Pierwszy album nagrała w 2003 roku pod nazwą Amayo z gościnnym udziałem wokalistów takich jak Carleen Anderson, Shaun Escoffery, Vanessa Freeman i Mandy Lecointe. Prowadzi także warsztaty na uniwersytetach i uczelniach muzycznych w Wielkiej Brytanii.

Oprócz zagranicznych artystów udział w projekcie potwierdzili znani polscy wirtuozi basu – Wojciech Pilichowski, Piotr Lemańczyk, Krzysztof Ścierański i Tomasz Fulara. Poza warsztatami, przeznaczonymi dla muzyków, odbędą się także koncerty, w których udział wezmą wszyscy muzycy biorący udział w Bass Days. Dodatkową atrakcją Bass Days 2013 będą pokazy gitar.

Bass Days 2013
od 25 do 27 października 2013 roku
Olsztyn

1 komentarz do artykułu “Bass Days – spotkanie z największymi wirtuozami gitary basowej”

  1. Dość ! To byłnaprawdę wspaniały artykuł . Dzięki za dostarczenie tych informacji .http://www.baroni-lab.com

Dodaj komentarz