• 2013-10-07

Wymiary współczesnej elektroniki: dźwięk, obraz, ruch

Za sprawą festiwalu Musica Electronica Nova Wrocław w październiku stanie się stolicą poszukującej i ambitnej muzyki elektronicznej.

Musica Electronica Nova, plakat (źródło: mat. prasowe)

Musica Electronica Nova, plakat (źródło: mat. prasowe)

Współczesna elektronika to kameleon o wielu twarzach – niezwykle elastyczny i pojemny gatunek muzyki, doskonale sprawdzający się we współpracy z innymi dziedzinami sztuki. Stąd hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu: Scena i ruch, które odwołuje się do wielowymiarowości muzyki elektronicznej i jej bliskiego sąsiedztwa z innymi środkami wyrazu. Podczas koncertów festiwalowych w wykonaniu znakomitych artystów polskich i zagranicznych widzowie będą mogli przekonać się, jak liczne są jej odcienie i jak funkcjonuje w połączeniu z teatrem, tańcem i kinem.

Podczas Musica Electronica Nova odbędzie się m.in. niezwykły koncert symfoniczny Fortepian do potęgi, w ramach którego wystąpi Jean-Frédérica Neuburgera z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, pod batutą Pascala Rophé. Koncert powstał przy współpracy z IRCAM – legendarną paryską instytucją, która bada możliwości wykorzystania najnowszych technologii w sferze dźwięku. Wydarzenie, podczas którego zabrzmią kompozycje Zygmunta Krauzego, Philippe’a Manoury’ego i Jonathana Harveya, jest wyjątkową okazją, by odkryć fuzję muzyki elektronicznej z orkiestrową.

Podczas koncertu inaugurującego festiwal odbędzie się polska premiera Up-Close Michela van der Aa, wyróżnioną w tym roku prestiżową nagrodą Grawemeyer. Van der Aa jest kompozytorem wybitnie multimedialnym, łączącym w swojej twórczości elementy muzyki i sztuk wizualnych. Up-Close jest doskonałym przykładem jego charakterystycznego stylu: to koncert na wiolonczelę, orkiestrę smyczkową i film, który we Wrocławiu wykonywać będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, pod dyrekcją Marka Mosia.

Ważnym wątkiem tegorocznej edycji festiwalu jest harmonia muzyki elektronicznej z możliwościami ludzkiego ciała i głosu, na której opierają się wydarzenie takie jak interdyscyplinarny projekt Laurence’a Marthoureta Monade, łączący elementy instalacji, performance’u i koncertu elektronicznego, czy multimedialna opera kameralna One Michela van der Aa.

Na finał festiwalu przygotowano koncert będący efektem niezwykłej współpracy norweskiego trębacza jazzowego Nilsa Pettera Molvaera i legendy berlińskiej sceny techno, Moritza von Oswalda.

Musica Electronica Nova 2013
od 19 do 26 października 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz