• 2013-10-07

Marek Budzyński w Muzeum Architektury

Od 10 października Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na pierwszą powakacyjną Galerię Jednego Projektu. Tym razem gościem będzie Marek Budzyński.

Kampus Uniwersytecki w Białymstoku, proj. Marek Budzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kampus Uniwersytecki w Białymstoku, proj. Marek Budzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Galerii Jednego Projektu Marka Budzyńskiego gościł przed ponad siedmioma laty. Interesującym wówczas organizatorów tematem, nad którym zespół Budzyńskiego pracował, była Opera Podlaska w Białymstoku. Opera – a szerzej Europejskie Centrum Sztuki – działa już od roku, ale współpraca warszawskich architektów z Białymstokiem się nie zakończyła. Realizowana jest bowiem z ich udziałem kolejna ambitna i istotna dla miasta i całego regionu inwestycja – projekt uniwersyteckiego kampusu dla studentów wydziałów Matematyki, Fizyki, Chemii i Biologii. Symbioza architektury i przyrody, nowoczesnych technologii i metafizyki charakterystyczne dla wcześniejszych realizacji Budzyńskiego, stanowią kanwę także tego projektu.

Architektura i jej kontekst lokalny, społeczny, kulturowy i czasowy – o tych aspektach architektury chcemy dyskutować z zaproszonymi do Galerii Jednego Projektu autorami. Wysłuchamy ich idei, będziemy analizowć ich projekty, będziemy o nich rozmawiać – tak krótko założenia Galerii przedstawiają pomysłodawca cyklu, znany wrocławski architekt Edward Lach i tworzący wraz z nim Radę Galerii: Urszula Głoota koordynująca całość z ramienia Muzeum oraz architekci Romuald Loegler i Roman Rutkowski.

Inspiracją była działająca we Wrocławiu w latach 70. ubiegłego wieku Galeria Jednego Projektu, której pomysłodawcą i animatorem był, nieżyjący już, architekt Andrzej Chachaj. Nadając obecnym spotkaniom tę samą nazwę organizatorzy chcieli przypomnieć jego postać i wkład w kształtowanie środowiska wrocławskich architektów.

Przynajmniej dziesięć razy w roku, zwykle w pierwszy czwartek miesiąca, Galeria rozpocznie wernisażem prezentację jednego projektu – zawsze prestiżowego i ważnego dla polskiej architektury. A więc za każdym razem będzie to projekcja przyszłości, która za chwilę stanie się materialną teraźniejszością. Autor prezentowanej pracy wygłosi ilustrowany slajdami wykład, a po nim udzielać będzie odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące projektu.

Na Galerię przeznaczono południową antresolę w nawie bocznej kościoła służącego obecnie jako główna część ekspozycyjna Muzeum Architektury. Długa na dwadzieścia i szeroka na cztery metry przestrzeń wyposażona została w ekran ekspozycyjny oraz wygodne oświetlenie. Kameralność miejsca pozwala na spokojną analizę rysunków i makiet.

Kampus Uniwersytecki w Białymstoku, arch. Marek Budzyński
10 października 2013 r., godz. 17.30
Wystawa czynna do 3 listopada 2013 r.
Muzeum Architektury
Wrocław

Dodaj komentarz