Festiwal Kultura 2.0 DOŚĆ! – ruszyła rejestracja

Ruszyła rejestracja na konferencję, która już 11 października rozpocznie siódmą edycję organizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) festiwalu Kultura 2.0 w Warszawie. Odbywający się w tym roku pod hasłem DOŚĆ! festiwal będzie poruszał problematykę nadmiaru kultury.

Na zdjęciu: Zespół Drekoty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Zespół Drekoty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kultura 2.0 to festiwal poświęcony nowym mediom oraz zastosowaniom i wpływom nowych technologii na kulturę. Pod towarzyszącym tegorocznej edycji hasłem DOŚĆ! kryje się rozważanie na temat nadmiaru kultury i sposobów radzenia sobie z nim. Cyfrowa kultura, której specyfiką jest łatwość do powielania się, to bogate archiwum treści dostępnych dla każdego, kto potrafi przebić się przez wielość dostępnych zasobów. Ta wolność dostępu i wyboru ma swoje konsekwencje i dotyczy także muzeów, archiwów, galerii i bibliotek, które mierzą się z zadaniem udostępniania zasobów online w taki sposób, aby odpowiadały one oczekiwaniom współczesnego odbiorcy kultury.

Kulturę 2.0 rozpocznie część konferencyjna 11 października, która w tym roku, z powodu trwającego właśnie remontu związanego z modernizacją siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego, wyjątkowo odbędzie się w warszawskim klubie Basen (ul. Konopnickiej 6). Podczas tej konferencyjnej części festiwalu podjęta zostanie próba odpowiedzi na takie pytania jak: digitalizacja i co dalej? gdzie są granice archiwizacji? czy cywilizacja potrzebuje petabajtów zarchiwizowanych danych? jak udostępniać w sieci treści kultury i budować zainteresowanie użytkowników?

Otwarcie festiwalu odbędzie się z udziałem m.in.: Mathieu Gallet – dyrektora francuskiego Institut National de l’Audiovisuel (INA) oraz Jana Müllera – dyrektora holenderskiego Instytutu Sound & Vision. Wykład otwarcia o krytycznej rewizji pojęcia kultura 2.0, a w tym procesów takich jak prywatyzacja i komodyfikacja społecznych wytworów w sieci wygłosi Rui Guerra – artysta, badacz i doradca instytucji kultury. Nad tym co dalej? po digitalizacji zastanowią się uczestnicy dyskusji wokół ideologicznego i historycznego aspektu budowania archiwów i baz danych. W panelu wezmą udział m.in.: Iwona Kurz, Mateusz Halawa, Rui Guerra i Giulia Palladini.

Przykłady najnowszych projektów udostępniania treści archiwalnych, ich cele i rezultaty zostaną przedstawione podczas showcase z udziałem ekspertów. Omówione zostaną: projekt cyfrowej biblioteki audiowizualnej dla producentów inamediapro.com; openimages.eu i Sound of the Netherlands – projekty otwartych zbiorów audiowizualnych oraz kolekcji dźwięków Holandii; projekt Biblioteki Narodowej – polona.pl; projekt audioteki i wideoteki ninateka.pl. Muzeum to nie mauzoleum, czyli jak projektować user experience dla propagowania kultury to temat wykładu Agnieszki Szóstek. W wykładzie poruszone zostaną kwestie projektowania user experience w kontekście całościowego podejścia do tworzenia projektu usługi kulturalnej z uwzględnieniem miejsca stron www w tym kontekście.

Tego dnia odbędą się również warsztaty skierowane do pracowników instytucji kultury, trzeciego sektora i wszystkich zainteresowanych udostępnianiem treści kultury. Podczas warsztatów trenerzy wspólnie z uczestnikami dokonają przeglądu współczesnych trendów w projektowaniu stron, na których udostępniane są szeroko pojęte zbiory, wskażą dobre praktyki i krytycznie przyjrzą się złym.

Od 2010 r. każdej edycji festiwalu Kultura 2.0 towarzyszy wystawa tzw. sztuki nowych mediów. Tegoroczna wystawa, podobnie jak cały festiwal, podejmować będzie temat nadmiaru kultury i sztuki – być może zupełnie podważając tezę o nadmiarze i przenosząc punkt ciężkości na rolę interfejsów w postrzeganiu kultury.
Wystawa dostępna będzie od 22 października do 6 listopada w Galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15, Warszawa).

Festiwal Kultura 2.0
Festiwal odbędzie się od 11 października do 6 listopada 2013 roku
Konferencja i koncert odbędą się 11 i 12 października 2013 roku
Klub Basen w Warszawie

Dodaj komentarz