• 2013-10-05

Zawód: Architekt

Od 13 października do 8 grudnia w Muzeum Historycznym Miasta Stołecznego Warszawy potrwa wystawa Zawód: Architekt towarzysząca tegorocznej edycji festiwalu Warszawa w budowie.

Zawód: Architekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zawód: Architekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa proponuje wejście w świat codziennej pracy architektów oraz poznanie języka projektu architektonicznego. Organizatorów interesują decyzje podejmowane w zaciszu pracowni, przy komputerze lub na spotkaniu z klientem. To one mają znaczenie dla zrealizowanego budynku i przyszłości miasta. Wybory architektów materializują się w przestrzeni.

Do czynności od zawsze przynależnych architekturze należy rysowanie. Rzeczywistość współczesnego projektu, tworzonego przy pomocy nowoczesnego oprogramowania, była inspiracją dla aranżacji wystawy przez pracownię 137 kilo. Widzom zwiedzającym ekspozycję towarzyszy zawsze jakiś motyw zaczerpnięty z symboliki projektów technicznych. Wniknięcie w czarno-biały wydruk rysunku wygenerowanego w programie komputerowym, umożliwiają symbole graficzne oznaczające na przykład szkło, stal bądź kamień. To one są inspiracją dla oprawy poszczególnych sal na wystawie (na przykład: oznaczenie parkietu zostało połączone z wuesemowskim społecznikostwem, zaś izolacji z problemami etyki zawodowej architektów).

Widzowie wchodzą galerią na pierwsze piętro, poprzez Lapidarium muzealne od ulicy Nowomiejskiej. Odkrywają, że siedziba muzeum mieści się w jedenastu kamienicach tworzących pierzeję rynku. W czasie powojennej odbudowy starówki, odrobinę przeprojektowane wnętrza, stworzyły nową jakość przestrzenną. Powstało Muzeum miasta pozszywane z fragmentów jego tkanki. I choć odbudowujący je architekt Stanisław Żaryn (1913-1964) nie był modernistą, ale raczej konserwatorem i zwolennikiem urządzenia nowego muzeum w szacunku do przeszłości, to jednak pod historyczną skórką kryją się stosowane w czasie odbudowy postulaty nowoczesnej architektury. Architektowi towarzyszyło dalekowzroczne myślenie o przyszłości odbudowanego, a przy okazji poprawionego miasta.

Muzeum prezentowało historię kultury materialnej i przestrzennych przemian Warszawy poprzez architekturę i ocalałe przedmioty. Spotkanie z postaciami dawnych mieszkańców odbywało się tu również poprzez dotknięcie balustrady klatki schodowej, oglądanie srebrnej zastawy stołowej czy wdychanie zapachu wydzielanego przez belkowanie stropu mieszkania. Zwiedzanie polegało na fizycznym doznaniu architektury i kameralnej skali wnętrz mieszkalnych. Muzeum było zmaterializowanym manifestem odbudowy, zaś jego otwarcie w 1953 r. towarzyszyło otwarciu Starówki. Nad urządzaniem ekspozycji pracowało kilkunastu architektów. Wystawa główna festiwalu – Zawód: Architekt – poświęcona profesji architekta, w tym miejscu nabiera dodatkowego sensu.

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy.

Warszawa w budowie
13 października – 8 grudnia 2013 r.

Zawód: Architekt
13 października – 8 grudnia 2013 r.
Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy
Warszawa

Dodaj komentarz