• 2013-10-05

Dzieci komunistycznej rewolucji

Nakładem Fundacji Ośrodka KARTA 9 października w serii Świadectwa. Niemcy XX wiek ukaże się książka Dzieci rewolucji Wolfganga Leonharda.

Wolfgang Leonhard „Dzieci rewolucji” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wolfgang Leonhard „Dzieci rewolucji” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Niemiec indoktrynowany od wczesnej młodości w ZSRR, wychowywany tak, aby krzewić później rewolucję komunistyczną we własnym kraju. Poddany sowieckiemu praniu mózgu, doświadczył komunistycznej inżynierii społecznej, nie sprzeciwił się nawet aresztowaniu własnej matki. Ze stalinizmem zerwał dopiero w 1949 roku – w wieku 28 lat. Dzieci rewolucji – wydane po raz pierwszy w 1955 roku – są rozprawieniem się autora z politycznym zaślepieniem, które omal nie doprowadziło go do zatracenia człowieczeństwa. Książka stała się wielokrotnie wznawianym międzynarodowym bestsellerem.

Nawet my w domu dziecka zdawaliśmy sobie sprawę, że 99 procent aresztowanych nie podjęło nigdy żadnych kroków przeciwko władzy […]. Od dawna już nie byłem jedynym wychowankiem, którego matka została aresztowana. Inni koledzy dowiedzieli się z listów i kart pocztowych o podobnym losie swoich rodziców. […] Dziwne, ale wszyscy reagowaliśmy podobnie – każdy z nas wiedział, że ojciec czy matka zostali niewinnie skazani. Jednak sowieckie wychowanie działało na nas już na tyle skutecznie, że nie zajmowaliśmy się losami jednostek, nawet jeśli tymi jednostkami byli nasi rodzice […].

Wolfgang Leonhard

Wolfgang Leonhard Dzieci rewolucji
Premiera: 9 października 2013 roku
Ośrodek KARTA

Dodaj komentarz