Teatr w Nowej Hucie

Wystawa Teatr w Nowej Hucie ukazuje historię nowohuckiego teatru – od pierwszych scen z lat 50. XX w., poprzez dorobek Teatru Ludowego, do czasów współczesnych i Teatru Łaźnia Nowa. Wystawa w Muzeum Dzieje Nowej Huty dostępna jest od 24 października.

Suknia Stylowa, Ryszard III, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: mat. prasowe)

Suknia Stylowa, Ryszard III, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: mat. prasowe)

Wystawa w nowohuckim oddziale MHK ma dwoje bohaterów: teatr i Nową Hutę. Ekspozycja jest rodzajem monografii i kompendium wiedzy na temat historii teatru w Nowej Hucie, także w jego amatorskich formach. Opowiada o wpływie teatru na rodzącą i rozwijającą się na przestrzeni lat społeczność. Na wystawie prezentowane są m.in. dzieje Teatru Ludowego poprzez pryzmat najciekawszych spektakli, jakie były w nim wystawiane od powstania sceny w 1955 roku do współczesności.

Na wystawie zgromadzone zostały wyjątkowe kostiumy, projekty scenografii, plakaty i twórczość malarska, które związane są z działalnością tego teatru. Ukazana została także najmłodsza scena w Nowej Hucie – teatr Łaźnia Nowa. Została tutaj podkreślona społeczna wymowa teatralnej pracy artystów z Łaźni, którzy bardzo często angażują do swoich projektów mieszkańców Nowej Huty. Wystawa zawiera też bogaty materiał multimedialny, poświęcony życiu teatralnemu w Nowej Hucie.

Część wystawy Teatr w Nowej Hucie pokazywana w Kamienicy Hipolitów umożliwia bliższe spojrzenie na awangardową twórczość Krystyny Skuszanki, Jerzego Krasowskiego i Józefa Szajny w nowo otwartym Teatrze Ludowym (1955) w Nowej Hucie. Ekspozycja przedstawia różnorodny i oryginalny styl tych znakomitych artystów, który wprowadzali w życie na przestrzeni jedenastu lat – wszyscy troje pracowali razem do roku 1963, a przez kolejne trzy lata Józef Szajna działał samodzielnie, jako dyrektor, inscenizator, scenograf i reżyser nowohuckiej sceny.

Ekspozycja mieści się w czterech salach wystawienniczych. Wystawie towarzyszy obszerny, bogato ilustrowany katalog, w którym opisane zostały dzieje życia teatralnego Nowej Huty – od czasów jej powstania w połowie XX w. aż do czasów współczesnych.

Wystawa czasowa w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa:

Kamienica Hipolitów, wernisaż 22 października 2013 r., godz. 17.00, wystawa czynna do 30 marca 2014 roku
Muzeum Dzieje Nowej Huty, wernisaż 24 października 2013 r., godz. 14.00, wystawa czynna do 6 kwietnia 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz