• 2013-10-05

Prapremiera Teatru Polskiego w Poznaniu

PiniA (Pracownia Inicjatyw Aktorskich) zaprasza na prapremierę spektaklu Zoltána Egressyego - Szczaw, frytki, w reż. Piotra Kaźmierczaka, która odbędzie się 5 października na Scenie Malarni w Poznaniu.

„Szczaw, frytki", fot. Piotr Bedliński (źródło: mat. prasowe)

„Szczaw, frytki", fot. Piotr Bedliński (źródło: mat. prasowe)

Polska prapremiera dramatu Szczaw, frytki Zoltána Egressyego zainauguruje działalność Pracowni Inicjatyw Aktorskich (PiniA), nowego projektu Teatru Polskiego w Poznaniu, w ramach którego realizowane będą premiery spektakli oraz tematyczne warsztaty adresowane do różnych grup wiekowych.

W sztuce Zoltána Egressyego akcja dzieje się w szatni sędziowskiej, w której arbiter główny oraz dwaj sędziowie liniowi przygotowują się do meczu. Poza obowiązkami zawodowymi łączą ich prywatne sprawy – niespełnione ambicje, zazdrość, pragnienie sławy, walka o pozycję zawodową i rywalizacja o kobietę. W takim układzie sędziowanie meczu, który dla jednego z nich ma być przepustką do ligi międzynarodowej, może okazać się katastrofą…

Zoltán Egressy to węgierski pisarz, poeta, dramaturg. W 1995 roku zadebiutował sztuką Reviczky. Jest autorem dramatów: Stracony raj (1997), Portugalia (1997), Prywatny nauczyciel (1998), Szczaw, frytki (1999), Niebieski, niebieski, niebieski (2000). Dramaty Egressyego zostały przełożone na kilka języków i z powodzeniem prezentowane były na scenach węgierskich, czeskich, słowackich. Największą popularność przyniosła mu Portugalia, wystawiona również w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztuka Szczaw, frytki od kilkunastu lat realizowana jest w węgierskich teatrach; zdobyła również popularność m.in. w Anglii, Niemczech, Bułgarii i Serbii.

Szczaw, frytki
Zoltán Egressy

Przekład: Jolanta Jarmołowicz
Reżyseria: Piotr Kaźmierczak
Obsada: Mariusz Adamski, Piotr Kaźmierczak, Jakub Papuga,
Spektakl współtworzą: Iwona Pasińska (choreografia), Emilia Mańkowska (asystent reżysera, koordynator projektu)

Prapremiera: 5 października, kolejne pokazy: 6, 8, 9 października 2013 roku
ul. 27 grudnia 8/10, Teatr Polski
Poznań

Dodaj komentarz