• 2013-10-05

Jerzy Nowosielski o poszukiwaniu sensu tworzenia

Od 25 października w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę malarstwa Jerzego Nowosielskiego pt. Byty subtelne.

Jerzy Nowosielski, „Dziewczyny na statku”, 1982, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Nowosielskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Nowosielski, „Dziewczyny na statku”, 1982, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Nowosielskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w opolskiej galerii eksponuje dzieła Nowosielskiego z okresu kształtowania się stylu charakterystycznego dla jego malarstwa, a zarazem stanowi próbę odczytania tej twórczości w kontekście nowych mediów w sztukach wizualnych.

Tytuł wystawy – Byty subtelne – nawiązuje do tego etapu w życiu Jerzego Nowosielskiego, kiedy to po zakończeniu drugiej wojny światowej, w świecie doświadczonym okrucieństwem, szukał swojego miejsca w wymiarze fizycznym i duchowym. Artysta – pomimo kilkuletniego okresu ateizmu w swoim życiu – głęboko odczuwał potrzebę metafizyki, duchowości, i poszukiwał jej w różnych sferach. Termin byty subtelne pojawił się u Nowosielskiego w latach 40. XX wieku na określenie duchowości związanej z poszukiwaniem sensu tworzenia.

Artysta sformułował wówczas własną definicję obrazu – jako posłannika treści z innych obszarów […] będącego bytem subtelnym. W tym okresie powstały najcenniejsze płótna artysty: Bitwa o Addis Abebę, Zima w Rosji, Skrzydło Archanioła (prace te stanowić będą główną oś ideową wystawy w Opolu). Konstruowanie obrazów zgodnie z geometrią ikon, a zarazem w duchu awangardowej abstrakcji stało się wkrótce potem charakterystyczną cechą, wyróżnikiem twórczości Nowosielskiego.

Jerzy Nowosielski przyszedł na świat w Krakowie w 1923 roku i z tym miastem złączył prawie całe swoje życie. Urodził się w rodzinie wielokulturowej, jego ojciec był Łemkiem (ukraińska grupa etniczna zamieszkująca Karpaty), natomiast matka Polką. W 1940 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego krakowskiej Kunstgewerbeschule. W roku 1945 podjął naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (zapisał się do pracowni Eugeniusza Eibischa, ale rok później przerwał studia; dyplom otrzymał dopiero w 1961 r. – po egzaminie zdanym eksternistycznie). Zajmował się także pracą pedagogiczną. W roku 1947 został asystentem Tadeusza Kantora w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie. Artysta był autorem wybitnych realizacji monumentalnych o tematyce sakralnej. Zmarł w Krakowie w 2011 roku.

Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska
Architektura wystawy: Anna-Maria Karczmarska, Mikołaj Małek

Jerzy Nowosielski, Byty subtelne
Wernisaż: 25 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 listopada 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12
Opole

Dodaj komentarz