• 2013-10-05

Anna Szprynger nagrodzona na Salon Réalités Nouvelles

Anna Szpynger zdobyła prestiżową nagrodę Marin na międzynarodowym 67. Salon Réalités Nouvelles w Paryżu jako pierwsza Polka w historii tego wydarzenia.

Anna Szprynger, „Sans Titre”, acrylique sur toile, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Szprynger, „Sans Titre”, acrylique sur toile, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Salon Réalités Nouvelles w Paryżu to – najkrócej mówiąc – dzieła najważniejszych przedstawicieli abstrakcji na świecie, prezentowane przed ponad dwunastotysięczną publicznością. Od lat odbywające się w Parc Floral de Paris wystawy obrazów, rzeźb, fotografii i instalacji artystów związanych z nurtem abstrakcyjnym, przyciągają uwagę wszystkich znawców i pasjonatów sztuki. W trakcie tegorocznej, 67. edycji Salon Réalités Nouvelles, mieliśmy okazję podziwiać prace prawie 400 twórców ze wszystkich zakątków Ziemi. Jury przyznało 6 nagród. Prix Marin – ufundowana przez Philippe’a Marina, najważniejszego producenta materiałów plastycznych we Francji – trafiła do Anny Szprynger.

Obrazy autorstwa warszawskiej artystki są oryginalne, minimalistyczne, ale jednocześnie bardzo wyraziste i łatwo rozpoznawalne; tak misterne i perfekcyjnie wykonane, że trudno uwierzyć, iż namalowała je ludzka ręka, bez żadnych dodatkowych narzędzi. Techniczna precyzja czarno-białych struktur kresek malowanych najcieńszym pędzelkiem sprawia, że stylu Anny Szprynger nie można pomylić z żadnym innym.

Anna Szprynger, fot. Ewa Dyszlewicz (źródło: mat. prasowe)

Anna Szprynger, fot. Ewa Dyszlewicz (źródło: mat. prasowe)

Warto nadmienić, że to nie pierwszy sukces rodzimej artystki. W 2011 roku w Katowicach znana kuratorka i krytyczka sztuki, Bożena Kowalska, umieściła obraz Szprynger w zestawieniu malarstwa współczesnego, na wystawie w Galerii BWA, pośród dzieł najwybitniejszych twórców, takich jak Koji Kamoji, Wojciech Fangor i Roman Opałka. Rok później malarka reprezentowała polską sztukę w Petersburgu, w Centrum Wystawowym Petersburskiego Związku Artystów Plastyków, a w 2013 roku – w Londynie, w prestiżowej Galerii Saatchi na wystawie Polish Art Now.

Paryskie wyróżnienie to bez wątpienia ważny krok w zagranicznej karierze Anny Szprynger. Salon Réalités Nouvelles, którego pierwsza edycja odbyła się na początku lat 40. XX wieku, jest bowiem jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń na świecie promujących abstrakcję w sztuce. Swoje prace w ramach salonu wystawiały między innymi takie gwiazdy, jak Jean Arp i Ellsworth Kelly. Teraz do wybitnego grona dołączyła Szprynger.

Anna Szprynger, Salon Réalités Nouvelles 2013
22 – 29 września 2013 r.
Parc Floral de Paris
Paryż

Dodaj komentarz