• 2013-10-04

Zorka Wollny i Artur Zagajewski stworzą utwór na budynek Arkadii

13 października w poznańskim Przylądku Arkadia zabrzmi utwór napisany specjalnie na ten budynek. Jego współautorami będą znakomici artyści oraz wszyscy chętni, którzy wezmą wcześniej udział w organizowanych warsztatach dźwiękowych.

Zorka Wollny, Artur Zagajewski, Oratorium na Orchiestrę i Chór Mieszkańców Warszawy, 2011 (źródło: mat. prasowe)

Zorka Wollny, Artur Zagajewski, Oratorium na Orchiestrę i Chór Mieszkańców Warszawy, 2011 (źródło: mat. prasowe)

Zorka Wollny to utalentowana artystka wizualna, specjalizująca się w instalacjach dźwiękowych, natomiast Artur Zagajewski jest zdobywcą nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego 850 Jahre Cottbus – Musikalische Bilder einer Stadt. Projekty muzyczne duetu Wollny-Zagajewski  powstają podczas prób realizowanych z grupą ochotników. Wszystkie komponowane są z uwzględnieniem specyficznej architektury i warunków akustycznych miejsca. Wydarzenia są jednorazowe i rozgrywane na żywo, bez udziału elektroniki, za to z użyciem specyficznych instrumentów. Najważniejszy w tych działaniach jest proces – kompozycja pozostaje otwarta.

Jak mówią twórcy:

Zapraszamy dziewczyny, chłopaków, seniorów i seniorki, studentki i studentów, osoby pracujące i niepracujące na  warsztaty, podczas których performerzy otrzymają do zagrania role odpowiadające ich charakterowi, potrzebie ekspresji i umiejętnościom. Będzie czas zarówno na partie solowe, jak i wspólne działania oraz miejsce na improwizację, w ramach przyjętych założeń.

Podczas pierwszych spotkań przetestowane zostaną właściwości akustyczne przestrzeni oraz możliwości muzyczne i aktorskie performerów. W wyniku warsztatów przy użyciu dźwięków pochodzących ze środowiska codziennego życia powstanie czysto akustyczna kompozycja. Będą to dźwięki wydobywane przez ciała i obiekty w przestrzeni – te niewymuszone, niezamierzone, czy też zaczerpnięte z mniej lub bardziej zwyczajnych czynności, takich jak chodzenie, rozmowa, śmiech, śpiew. Podstawowe znaczenie w tej pracy będzie miała jednak architektura i kontekst miejsca. Projekt jest częścią 6. Festiwalu No Women No Art, który od lat wyróżnia się organizacją wydarzeń dedykowanych Poznaniowi i specyfice jego miejsc.

Warsztaty prowadzące do powstania utworu:
od 9 do 13 października 2013 r., godz. 18.00
ul. Ratajczaka 44, Budynek Arkadia

Koncert – prezentacja utworu
13 października 2013 r., godz. 20.00
Poznań

Dodaj komentarz