• 2013-10-04

Rolf Giegold z Logosem w Poznaniu

Od 14 października w Galerii AT w Poznaniu będzie można oglądać wystawę prac Rolfa Giegolda pt. Logos.

Rolf Giegold, „Logos” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rolf Giegold, „Logos” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Rolfa Giegolda koncentruje się w dużej mierze na problemach społecznych, zadawaniu istotnych pytań dotyczących spraw związanych z egzystencją człowieka. Dobitnie jest to widoczne w jego wielu instalacjach dźwiękowych, gdzie widz jest zmotywowany do aktywnego uczestnictwa w proponowanej przez artystę aranżacji przestrzennej. Są to bardzo często zaskakujące i prowokujące interwencje w przestrzeni publicznej np. jak w realizacji Audioguided z roku 2009, w której widz/uczestnik wydarzenia mógł wysłuchać na słuchawkach nagrania tekstu w rzadko używanych językach (np. w Kalaallisut, języku Eskimosów na Grenlandii), będącego zarazem formą usługi edukacyjnej stosowanej przez muzea, ale w tej pracy artysty całość finalnie staje się czysto akustycznym doświadczeniem.

Ważnym elementem w twórczości Rolfa Giegolda jest tekst, sentencje słowne, które umieszcza na planszach, lustrach, ścianach galerii. Tak było w wypadku pracy pt. Badanie oczu (2006), w której prowadzi przewrotną grę z sensem słowa trust (zaufanie) umieszczając je na dwóch stykających się lustrach. W realizacji Współczesność zastosował napis contemporary stosując stare gotyckie litery wykonane z przezroczystego szkła akrylowego, dając do zrozumienia pozorność i niejednoznaczność pojmowania pojęcia zawierającego się w tym słowie. W Galerii AT artysta zaprezentuje pracę pt. Logos składającą się z kilkudziesięciu obrazków ukazujących loga/znaki firmowe firm produkujących na świecie broń. Giegold zastosował tu własną przewrotną interpretację tych graficznych znaków, notabene dla większości ludzi zupełnie nie znanych, a będących graficzną wizytówką firm, które zarabiają największe pieniądze w skali świata na sprzedaży swoich produktów.

Wystawa Logos jest pierwszym indywidualnym pokazem twórczości Rolfa Giegolda w Galerii AT.

Rolf Giegold (ur. 1970r. w Erlangen, w Niemczech); studiował archeologię w latach 1990-1993 na Uniwersytecie Saarland w Saarbrücken oraz na Uniwersytecie Crecte w Rethymnon. W latach 1993-99 studiował sztukę w Hochschule der Bildenden Künste Saar, Saarbrücken i w Ecole Nationale des Beaux-Arts, Dijon. W sztuce zajmuje się przede wszystkim instalacją dźwiękową, obiektami, fotografią, pracami na papierze i w przestrzeni otwartej. Swoje prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Villa Rosenthal, Jena, Emerson Gallery Berlin, Singuhr Hœrgalerie, general public Berlin, Galerie für Aktuelle Kunst Deinste, Hospitalhof Stuttgart, Kunsthalle Göppingen, Bellevue-Saal Wiesbaden, Kunstverein Ebersberg, Institut für Aktuelle Kunst im Saarland, Saarlouis (z Christiną Kubisch), Kunstverein Bochum, Kunstverein Böblingen, Museum für Vor- und Frühgeschichte Saarbrucken, Akademie der Künste Berlin/ Künstlerhof Berlin-Buch, Städtische Galerie im Alten Bau, Geislingen/Steige oraz na pokazach w Austrii, Anglii, Turcji, Francji. Artysta związany jest od wielu lat z berlińską Galerią Emerson, mieszka i pracuje w Berlinie.

Rolf Giegold, Logos
Wystawa potrwa od 14 do 25 października 2013 roku
Galeria AT w Poznaniu

Dodaj komentarz