Skolos i Wedell w toruńskiej odsłonie PERSONA’ 2013

Od 11 października w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę pt. PERSONA’ 2013: Nancy Skolos & Thomas Wedell, USA.

Honoring Mathew Carter AIGA Boston, druk cyfrowy 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Honoring Mathew Carter AIGA Boston, druk cyfrowy 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2000 roku Galeria Sztuki Wozownia organizuje wystawy pod hasłem PERSONA, które są prezentacją wybitnych postaci światowego dizajnu, wystawami prac artystów, których twórczość miała (i często ma nadal) wpływ na kształtowanie się naszego otoczenia wizualnego. Wystawy są organizowane wspólnie z Galerią Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu (wypożyczenia prac i przygotowanie merytoryczne wystawy).

Bohaterem kolejnej edycji PERSONY, przygotowywanej na 2013 rok, jest para amerykańskich grafików Nancy Skolos i Thomas Wedell. Amerykańscy graficy pracują nad zniwelowaniem granic pomiędzy grafika użytkową i fotografią – poprzez tworzenie trójwymiarowych obrazów zainspirowanych współczesnym malarstwem, technologią i architekturą. Od 1980 roku pracują razem prowadząc Interdyscyplinarne Studio Projektowania Graficznego i Fotografii. W domowym studio, usytuowanym w połowie drogi pomiędzy Bostonem a Providence, próbują pogodzić pracę zawodową i nauczanie w Rhode Island School of Design.

Nancy Skolos – urodzona w 1955 roku. W latach 1973-1977 studiowała na Uniwersytecie w Cincinnati (Industrial Design). Następnie kontynuowała naukę w Cranbrook Academy of Arts (Department of Design) oraz w Yale University, School of Art (Department of Graphic Design) do 1979. W 1980 roku rozpoczęła współpracę z mężem (fotografem i projektantem) Thomas’em Wedell’em. Od końca lat 80. uczy w Rhode Island School of Design w Providance, obecnie na stanowisku profesora. Od 1988 roku jest członkiem AGI (Alliance Graphique International), od 2003 roku członkiem Boston AIGA Fellow.

Thomas Wedell w 1973 roku otrzymał stopień BFA na Uniwersytecie w Michigan (School of Architecture and Design). W latach 1976-1977 odbył dodatkowe studia w Cranbrook Academy of Arts (Department of Photography). W 1980 roku rozpoczął współpracę z żoną, Nancy Skolos. Od 1992 roku pracuje jako Senior Critic w Rhode Island School of Design (Department of Graphic Design) w Providance.

Kuratorka: Anna Grabowska-Konwent

PERSONA’ 2013: Nancy Skolos & Thomas Wedell, USA
Wernisaż: 11 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 listopada 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz