• 2013-10-04

Polski pianista na XIX Międzynarodowym Festiwalu Kontrasty – Lwów 2013

8 Października w Lwowskiej Filharmonii Obwodowej pianista Paweł Albiński wykona solowy recital fortepianowy reprezentując Polskę na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty.

XIX Festiwal Muzyki Współczesnej Kontrasty, plakat (źródło: mat. prasowe)

XIX Festiwal Muzyki Współczesnej Kontrasty, plakat (źródło: mat. prasowe)

Festiwal Kontrasty jest organizowany we Lwowie od 1995 r. Na czas tego wydarzenia miasto Lwów zamienia się w stolicę muzyki klasycznej goszcząc w salach koncertowych wybitnych muzyków z całego świata. Koncerty wówczas odbywają się codziennie, a międzynarodowa publiczność może usłyszeć najlepsze i najbardziej prestiżowe wykonania muzyki z XX i XXI wieku. Na festiwalu Kontrasty do tej pory występowali już tacy artyści jak: Kyrylo Karabyts, Albert Sassmann, Lee-Chin Siow, Nikolas Farine, Adam Wodnicki.

Tegoroczną edycję festiwalu wypełni specjalnym koncertem Paweł Albiński. Wykona on 90-minutowy solowy recital fortepianowy w Wielkiej Sali im. S. Lyudkevycha w Filharmonii Lwowskiej. W programie jego koncertu znajdą się utwory 15 zapomnianych kompozytorów z XX i XXI w. Będzie to pierwszy tego typu recital na którym polski Pianista zaprezentuje dzieła nieznane szerszemu gronu odbiorców, które powstały aż w 11 różnych krajach – m.in. w USA, Estonii, Rosji, Łotwie, Węgrzech, Brazylii czy na Kubie. Wśród nich nie zabraknie polskich kompozycji – Zygmunta Stojowskiego (1870 – 1946) oraz kompozycji ukraińskiego twórcy – Sergiusza Bortkiewicza (1877 – 1952). Niektóre utwory zostaną zaprezentowane pierwszy raz od daty ich powstania.

XIX Festiwal Muzyki Współczesnej Kontrasty – jest cyklicznym, corocznym wydarzeniem, którego celem jest zaprezentowanie przed publicznością muzyki powstałej głównie w XX i XXI wieku. Koncerty są wykonywane przez artystów pochodzących z kilkunastu państw. Misją jest zestawienie i przegląd najnowszych osiągnięć z zakresu muzyki, jak również promowanie najciekawszych, przełomowych i najlepszych wykonań na żywo.

Paweł Albiński – reprezentant Polski na XIX Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty” we Lwowie, to pianista specjalizujący się w wyszukiwaniu, opracowywaniu i wykonywaniu utworów nieprezentowanych dotąd szerszemu gronu odbiorców. Twórca ogólnopolskiego projektu Zapomniani kompozytorzy.

XIX Festiwal Muzyki Współczesnej Kontrasty:
od 26 września do 18 października 2013 roku
Lwów

Dodaj komentarz