• 2013-10-04

Sobota z Manufakturą Bajek i Opowieści

Grupa Studnia O. z Warszawy zaprasza 5 października na sobotę z opowieściami – odbędą się spotkania z cyklu Manufaktura Bajek i Opowieści z Ochotą oraz Scena Opowiadania.

Manufaktura Bajek i Opowieści z Ochotą – plakat (źródło: materiały prasowe)

Manufaktura Bajek i Opowieści z Ochotą – plakat (źródło: materiały prasowe)

  • Zaplątane opowieści

Spotkanie z opowieściami wykorzystującymi zabawy i figury sznurkowe

godz. 13.00, DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8

Czy dzieci znają zabawę sznurkową zwaną Kocia kołyską? Jeszcze kilkanaście lat temu była bardzo popularna. Dzieci w parach potrafiły przekładać sznurki z rak do rąk urzeczone powstającymi na ich oczach różnorodnymi figurami. Każda z nich miała swoją nazwę, swoją historię i następowały po sobie w określonej sekwencji. Opowieści sznurkowe są znane w wielu kulturach i stanowią jedną z odmian przekazu ustnego. Na oczach słuchaczy opowieść wije się, zaplata i rozplata. Organizatorzy zapraszają do wspólnej przygody w krainie wyczarowanej ze sznurków, do współtworzenia opowieści. Uczestnicy poznają kilka prostych figur sznurkowych oraz ulubionych przez dzieci trików (np. odcięcie głowy).

Wystąpią: Agnieszka Kontny, Agnieszka Aysen Kaim i Magda Tejchma.

Wstęp 10 zł.

  • Rękopis znaleziony w Saragossie

godz. 19.00, ul. Boleść 1

Konwersacja powinna być niczym taniec: wyrafinowana i niezobowiązująca jednocześnie, subtelna i swobodna.

Jeśli przyjemność opowiadania gdzieś się ujawnia w całym blasku – to w tej właśnie księdze. Opowiedz senior swoją historię jest wezwaniem do towarzyskiej gry o niewidocznych, choć jasnych regułach, do tańca pełnego figur skomplikowanych i lekkich jednocześnie. Opowieść o Lejli i Madżnunie spotyka się tutaj z historią kabalisty, ścisły umysł matematyka z Ceuty z historiami o derwiszach i świętych, cygańskie bajania o zbójcach przeplatają się z historią honoru i szlacheckiej przeszłości Alfonsa van Wordena, a piękne panie podają dłonie cnym kawalerom, uchylają woalek i rozpoczynają romans coraz to nowy…

Występują: Małgorzata Litwinowicz, Beata Frankowska, Agnieszka Aysen Kaim, Łukasz Szypkowski, Jarek Kaczmarek; muzyka Emilia Raiter – harfa.

Manufaktura Bajek i Opowieści z Ochotą: Zaplątane opowieści
Scena Opowiadania: Rękopis znaleziony w Saragossie
5 października 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz