• 2013-10-04

Krzysztof Juretko w dialektycznym dyskursie rysunków

Od 4 października w legnickiej Galerii Sztuki będzie można oglądać wystawę rysunków Krzysztofa Juretki pt. Przerysowania – dialektyczny dyskurs rysunków.

Krzysztof Juretko, Jacob de Gheyn Starszy, „Studium aktu”, przez scenę tańca 1, węgiel, neopast el, ołówek, 42,0 x 29,7 cm, 2012 (xródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Juretko, Jacob de Gheyn Starszy, „Studium aktu”, przez scenę tańca 1, węgiel, neopast el, ołówek, 42,0 x 29,7 cm, 2012 (xródło: materiały prasowe organizatora)

Przerysowania – dialektyczny dyskurs rysunków, to wystawa prac polskiego artysty, Krzysztofa Juretki, mieszkającego i pracującego od wielu lat w Wuppertalu.

W czasie prób i treningów tancerzy w salach opery próbowałem przenieść wrażenie ruchu na papier. Ale nie zastygłego momentu, lecz żywego odniesienia do tego, co czułem w trakcie rysowania, wtapiając się w sylwetkę tancerza, przemieszczając się razem z nim, przechodząc pewną metamorfozę, penetrując przy tym nieodkryte obszary granic jego możliwości i mojego warsztatu

– pisze o pracy nad swoim najnowszym cyklem Krzysztof Juretko, który w swojej twórczości dąży do przełożenia różnych form ruchu i układów tanecznych na rysunek i malarstwo. Artysta czerpie obfite inspiracje od malarzy z poprzednich epok, takich jak Rafael Santi, Micheangelo Buonarroti, Hans Baldung zw. Grien. W jego rysunkach znaleźć można także liczne odwołania do twórczości F. Starowieyskiego.

Prace pokazywane na obecnej wystawie zainspirowane zostały estetyką tańca niemieckiej choreografki Piny Bausch i jej, znanego na całym świecie, teatru tańca. Artysta – idąc w ślad za głównym mottem Piny, które mówi o tym, że nie tyle interesujące jest to, jak ludzie się poruszają, lecz przede wszystkim to, co ich porusza – spędził z aktorami teatru tańca wiele długich godzin na treningach, próbując przenieść wrażenie ruchu na papier i uzyskać przy tym wymiar przestrzenny pracy. Owocem tych starań jest cała seria obrazków malowanych węglem i ołówkiem, prezentowana już kilkakrotnie w Niemczech, a po raz pierwszy w Legnicy.

Krzysztof Juretko – urodził się w Legnicy, od wielu lat mieszka i pracuje w Wuppertalu (Niemcy). Rysownik, malarz, rzeźbiarz.Malarstwa uczył się w pracowni u Tadeusza Wrońskiego. Potem edukację kontynuował na Uniwersytecie w Wuppertalu na kierunkach Sztuki Plastyczne i Pedagogika Sztuki. W swojej biografii artysta bardzo sobie ceni spotkania z Władysławem Hasiorem w Zakopanem w 1993 r. i Franciszkiem Starowieyskim we Wrocławiu w 2000 r. wpłynęły w dużym stopniu na skrystalizowanie się języka obrazu w jego twórczości. Artysta jest członkiem Bergiskiego Stowarzyszenia Artystycznego.

Krzysztof Juretko, Przerysowania – dialektyczny dyskurs rysunków
Wystawę można oglądać od 4 do 27 października 2013 roku
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz