• 2013-10-04

Kino Kulinarne

Od 13 do 17 października potrwa pierwsza warszawska odsłona Kina Kulinarnego, organizowana z Transatlantyk Festival Poznań i Kulinarisches Kino Berlinale.

Kino Kulinarne (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Kulinarne (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie to wydarzenie angażujące wszystkie zmysły, łączące doświadczenie sztuki kulinarnej i filmowej.

Wyjątkowe, inspirowane filmem kolacje przygotuje szef kuchni restauracji Winosfera, Jakub Adamczyk, który swoje doświadczenie zdobywał w odznaczonej dwiema gwiazdkami Michelin londyńskiej restauracji Square Restaurant na Mayfair i w legendarnej warszawskiej restauracji Amber Room. Kolacja będzie połączona z degustacją win, wybranych m. in. przez wielokrotnego Mistrza Polski Sommelierów, Tomasza Koleckiego-Majewicza.

Warszawska odsłona Kina Kulinarnego jest kontynuacją Transatlantyk Festival Poznań, o którym jego twórca i dyrektor, Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu Finding Neverland (Marzyciel) Marca Forstera i jeden z najwybitniejszych w świecie kompozytorów muzyki filmowej mówi:

Ideą Kina Kulinarnego jest dostrzeżenie analogii pomiędzy sztuką filmową – obrazem i muzyką, a procesem kulinarnej kreacji, zaś kluczem jest odbiór angażujący absolutnie wszystkie zmysły. Pytania zadawane na ekranie chcemy utrwalić wyjątkowym doznaniem, zapisać na zawsze w pamięci naszych gości.

W restytuowanym we współpracy z Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej Kinie Czary będzie można obejrzeć filmy: Łowcy owoców, reż. Yung Chang, Małże i miłość, reż. Willemiek Kluijfhout, Make Hummus Not War, reż. Trevor Graham, GMO OMG, reż. Jeremy Seifert, Historia ruchu Slow Food, reż. Stefano Sardo. Wspólnym mianownikiem tegorocznego repertuaru filmowego jest poszukiwanie smaków życia, w dosłownym i metaforycznym sensie. Wzrost znaczenia sztuki kulinarnej znalazł w ostatnich latach swoje odbicie w wielu dziedzinach życia. Pozornie zwyczajne przygotowywanie posiłków zyskało rangę procesu twórczego i stało się ważnym kluczem do duchowości współczesnego człowieka.

Organizatorami kina kulinarnego są: Winosfera, Transatlantyk Festival Poznań, Kulinarisches Kino Berlinale i dystrybutor filmowy Against Gravity a partnerem ŠKODA.

Kino Kulinarne
13-17 października 2013 r.
Winosfera, Kino Czary
Warszawa

Dodaj komentarz