• 2013-10-04

3. TIFF Festival – dokument zmierzy się z fikcją

18 października już po raz trzeci do Wrocławia w ramach TIFF Festival zawitają na 10 dni utalentowani polscy i zagraniczni fotografowie, aby pokazać swoje prace i spotkać się z festiwalową publicznością. Tematyką tegorocznego TIFF’u jest Real Fake Photography. Artyści zaprezentują dokumenty, które nie zawsze pokazują rzeczywistość, a widzowie będą musieli sami rozstrzygnąć co jest prawdą, a co fikcją.

Fot. Andreas Schmidt, „Roy Lichtenstein” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Andreas Schmidt, „Roy Lichtenstein” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Real Fake Photography to fotografia operująca konwencją dokumentalną, ale opowiadająca historie całkowicie lub częściowo fikcyjne. W kinematografii odpowiednik tej formy stanowi tak zwane mockumentary (lub fake documentary, mock-documentary). W tym roku odwiedzający wystawy w ramach TIFF Festival zmierzą się z projektami prezentującymi realną fikcję.

Z tematyką Real Fake Photography zmierzą się artyści Programu Głównego, a mianowicie: Cristina De Middel, Paweł Fabjański, Andreas Schmidt oraz Michał Matejko, których projekty będzie można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław. Nowością tegorocznej edycji jest powiązanie Debiutów z zagadnieniem Programu Głównego. Pięciu młodych i utalentowanych laureatów tej sekcji również zaprezentuje swoje impresje na temat Real Fake Photography. Efekty ich pracy będzie można podziwiać od 19 października w trzech miejscach: Galerii U, Centrum Kultury Agora oraz Muzeum Współczesnym Wrocław.

Czy warto poznać prawdę za wszelką cenę, demaskując artystyczną fikcję? Czy może lepiej pozostać w świecie, wykreowanym przez zainspirowanego rzeczywistością artystę? Odpowiedź na te pytania będzie można znaleźć już 18 października.

3. TIFF Festival – Real Fake Photography
Inauguracja: 18 października 2013 roku, godz. 19.00
Festiwal potrwa do 27 października 2013 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz