• 2013-10-03

OSSA 2013 Wrocław

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury zaprasza studentów architektury do Wrocławia na coroczne warsztaty architektoniczne OSSA.

OSSA 2013 Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

OSSA 2013 Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczny temat warsztatów dotyczyć będzie szeroko rozumianego czwartego wymiaru – czynnika kreującego nastrój i określającego wartość emocjonalną przestrzeni. Praca architekta wykonywana jest w ustalonej formie rysunkowej, co prowadzić może do zagubienia innych aspektów pozamaterialnych. Z założenia dwu- i trójwymiarowy przekaz narzędzi architektonicznych nie może go uwzględnić. Jest suchą treścią bez faktycznych emocji i atmosfery. Warsztaty zwracają uwagę na to, jak ważne jest kreowanie nastroju oraz zapewnienie odczuwalnego ducha miejsca.

Siedemnasta edycja warsztatów OSSA będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy spotkanie studentów architektury zostanie przeprowadzone w trakcie Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, stanowiącego jedną z największych imprez architektonicznych w Polsce. Dzięki temu wydarzenie nie rozegra się w zamkniętym środowisku studentów, ale dotrze do szerszej publiczności. Oprócz pracy warsztatowej planowane są wykłady znakomitych gości oraz udział w festiwalu filmów architektonicznych.

Miejscem pracy warsztatowej jest Audytorium Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego autorstwa Krystyny i Mariana Barskich – perła późnego modernizmu, wpisana na listę zabytków. Budynek zaprojektowano jako fragment częściowo zrealizowanego kompleksu uniwersyteckiego nad Odrą. Choć Audytorium powstało w trudnych dla budownictwa i architektury czasach, wciąż jest wyrazem nowoczesności i nowatorskiego podejścia do projektowania. Stoi za nim burzliwa historia. Dziś obiekt ten stoi nieużywany i nieco zapomniany. Dzięki warsztatom ma szansę zyskać nowe życie.

Na warsztaty może zgłosić się każdy student kierunku architektury i urbanistyki, architektury krajobrazu, architektury wnętrz itp. spośród polskich uczelni państwowych i prywatnych oraz absolwenci, którzy zakończyli studia (obrona dyplomu maksymalnie rok przed datą rozpoczęcia warsztatów). Tradycyjnie uczestnicy warsztatów zostaną wybrani na podstawie konkursu prac zgłoszeniowych– Wstępniaków, które należy przesyłać do 6 października.

OSSA 2013 Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

OSSA 2013 Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)

OSSA 2013 Wrocław
20-27 października 2013 r.
Wrocław

Dodaj komentarz