• 2013-10-03

Rakieta – australijski kandydat do Oscara od grudnia w kinach

6 grudnia polską premierę będzie mieć australijski kandydat do Oscara – film Rakieta w reżyserii Kima Mordaunta.

„Rakieta” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Rakieta” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Chłopiec, który rzekomo przyciąga nieszczęścia, prowadzi swoją rodzinę oraz parę wyrzutków społeczeństwa przez Laos w poszukiwaniu nowego domu. Po podróży przez kraj wyniszczony wojnami, podróży pełnej nieszczęśliwych zdarzeń, chłopiec chce udowodnić, iż nie jest przeklęty i buduje ogromną rakietę, która pozwoli mu wziąć udział w najbardziej dochodowych, ale również i niebezpiecznych zawodach roku: Festiwalu Rakiet.

Rakieta oczarowuje jury i publiczność festiwali filmowych na całym świecie: film otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF w Sydney oraz 3 nagrody na MFF w Tribeca, m.in. za Najlepszy Film Fabularny oraz Nagrodę Publiczności. W Berlinie na MFF reżyser został nagrodzony za Najlepszy Debiut Fabularny oraz otrzymał Nagrodę Specjalną Amnesty International. Ostatnio został dodatkowo uznany Najlepszym Filmem Dla Dzieci na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci i Młodzieży w Kopenhadze.

Chwytający za serce i jednocześnie podnoszący na duchu film Rakieta jest bardzo osobistą opowieścią o determinacji chłopca znajdującego się w sytuacji beznadziejnej. Jego historia przedstawiona jest na tle spustoszonego wojną kraju stojącego na progu wielkich przemian. Rakieta pozwala przyjrzeć się faktycznym obrzędom i uroczystościom odbywającym się w Laosie, dając tym samym niepowtarzalny wgląd w świat nigdy wcześniej niesportretowany w filmie.

W filmie występują, między innymi, Sitthiphon Disamoe, niegdyś odważne dziecko ulicy, który w niezwykle trafny sposób odtworzył postać Ahlo, oraz weteran sceny, aktor komediowy Thep Phnogam, odtwórca roli zniszczonego przez życie, ale i dowcipnego byłego żołnierza, który zostaje mentorem młodego bohatera.

Rakieta
Reżyseria: Kim Mordaunt
Dystrybucja: Spectator
W kinach od 6 grudnia 2013 r.

Dodaj komentarz