Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych

Do 30 listopada w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi potrwa wystawa Ogólnopolskiego Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych.

Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych, fot. Lech Andrzejewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych, fot. Lech Andrzejewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa towarzysząca 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2013, zorganizowana we współpracy z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu.

Tkanina artystyczna to specjalizacja o najdłuższej tradycji w Liceum Plastycznym w Supraślu. Była pierwszą i aż do 1968 roku jedyną specjalizacją artystyczną w szkole. Jej dominacja i ogromna popularność wynikała z tradycji włókienniczych regionu północno-wschodniej Polski. Liczy sobie ponad 69 lat. Tkanina artystyczna ma ogromny wpływ na popularność i rozpoznawalność szkoły w środowisku artystycznym Polski. Pozostało już tylko 13 liceów szczycących się posiadaniem tej specjalizacji. Niestety coraz mniej jest specjalistów kontynuujących najstarsze i bardzo już rzadkie umiejętności tkackie. Współczesne trendy nawiązywania we wzornictwie, architekturze czy dekoracji wnętrz do ludowych tradycji rzemieślniczych m.in. tkackich, spowodowały ogromne zainteresowanie tą dziedziną sztuki w Europie i na świecie. Bardzo wysoko ceni się obecnie specjalistów w tej dziedzinie na rynku pracy, niestety głównie za granicą. Tkanina artystyczna jest jedną z najrzadszych, unikatowych dziedzin sztuki.

Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych zakończyło się kolejnym sukcesem szkoły w Supraślu. Jury uhonorowało pracę tej placówki przyznając I nagrodę za pracę Pauliny Jabłońskiej pt. Kilim. Uhonorowano także polskie tradycje tkackie, ponieważ nagrodzona praca zrealizowana jest w tradycyjnej technice kilimu.

Jury w składzie: Prof. Wojciech Sadlej, Prof. Stanisław Trzeszczkowski oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – Pan Marcin Oko stanęło przed niezmiernie trudnym zadaniem wyłonienia 3 laureatów i 3 prac wyróżnionych.

Oto oni:

  • I miejsce – Paulina Jabłońska, LP Supraśl – Kilim
  • II miejsce – Aleksandra Mazurkiewicz, ZSP Lublin – Neonowy kwartet
  • III miejsce –Kinga Pilip, PLSP Zamość – Mgła

Wyróżnienia:

  • Artur Hanaj, LP Nałęczów – Trombiny – zabawka
  • Karolina Osińska, LP Warszawa – Gdy rozum śpi, budzą się demony
  • Izabela Szwarc, Lp Supraśl – Mój śwat

Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych
26 września – 30 listopada 2013 r.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Łódź

Dodaj komentarz