• 2013-10-03

Hiob, mój przyjaciel

4 i 5 października w Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza w Poznaniu, odbędą się premierowe pokazy najnowszego monodramu Janusza Stolarskiego pt. Hiob, mój przyjaciel.

„Hiob, mój przyjaciel" (źródło: mat. prasowe)

„Hiob, mój przyjaciel" (źródło: mat. prasowe)

Hiob był człowiekiem, o którym sam Pan powiedział, że jest wierny i posłuszny Bogu, szlachetny i sprawiedliwy. (…) Postawił swe domostwo w miejscu, gdzie krzyżuje się wiele dróg i zbudował doń cztery bramy, aby każdy mógł wejść. Ktokolwiek wszedł do niego, jadł, pił i chwalił niebiosa.Widział to szatan i skręcał się z zazdrości… - Micha Josef Bin Gorion (Berdyczewski), Die Sagen der Juden zur Bibel, (Żydowskie legendy biblijne).

Scenariusz do spektaklu zrodził się z pytań. Jaką pozycję w kosmosie zajmuje człowiek? Czy jest istotą wyjątkową, częścią Wielkiego Planu, czy anomalią Ewolucji? Jaką szansę ma w konfrontacji ze swym stwórcą – Bogiem/Naturą – jest Jego/Jej wybrańcem, czy igraszką? Czy miarą człowieka jest determinacją, z jaką staje po stronie swego człowieczeństwa, wiary w samego siebie, w wartości, które wyznaje, we własną Niewinność? Hiob/Człowiek – zwyciężył, czy został pokonany?

Niektórzy uważają, że jego życie…. Istnieje pogląd, jakoby żył …. Ale mogło to być również…. Pewien mędrzec umieszcza żywot Hioba …. Pewien nauczyciel Talmudu sądzi, że Hiob był …. Inny nauczyciel także mniemał, iż …. Wielu jednak uważa go …. Niektórzy zaś twierdzą, że Hioba nigdy nie było. - Micha Josef Bin Gorion (Berdyczewski), Die Sagen der Juden zur Bibel, (Żydowskie legendy biblijne).

 Hiob, mój przyjaciel:

Scenariusz: Renata Stolarska, Janusz Stolarski
Na podstawie: Biblii Gdańskiej oraz Żydowskich legend biblijnych Micha Josefa Bin Goriona

Tłumaczenie: Zbigniew Jaśkiewicz
Reżyseria: Janusz Stolarski
Video: Tomasz Jarosz
Muzyka: Patryk Lichota

Premiera: 4 i 5 października 2013 roku
ul. Grunwaldzka 55, Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza
Poznań

Dodaj komentarz