• 2013-10-03

georgia Krawiec – Oczy Boga w camera obscura

Od 5 października w Galerii Obok w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii georgi Krawiec pt. Oczy Boga. Ekspozycja odbywa się w ramach Warsaw Photo Days.

georgia Krawiec, „Oczy Boga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

georgia Krawiec, „Oczy Boga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Impulsem wyjściowym do budowy serii aparatów otworkowych w kształcie trójwymiarowych oczu opatrzności było doświadczenie Arystotelesa, który w IV. wieku p.n.e. zaobserwował zjawisko projekcji obrazu w zaciemnionej liśćmi platana przestrzeni. Pierwsza camera obscura z projektu Oczy Boga została przez autorkę uszyta właśnie z liści platana.

Bogdan Konopka tak pisze o projekcie georgii Krawiec w tekście do wystawy:

Człowiek współczesny wydaje się mieć dość blade pojęcie o widzeniu i postrzeganiu, mimo iż aparat fotograficzny nosimy wraz z telefonem bez przerwy przy sobie. Fakt, że w chwili narodzin widzimy świat do góry nogmi a co gorsza, iż u zarania widzieliśmy wyłącznie w czerni i bieli umyka dziwmym zbiegiem okoliczności zarówno dyletantom jak i profesionalistom; tak jakby ten rodzaj refleksji nad percepcją świata był zbędny czy nieużyteczny. Ludzkość od zawsze szukająca uzasadnienia dla swego istnienia w bezkresie wszechświata wyobraża sobie oko Boże spoglądające na nas nieustannie z przestworzy. I choć nie ma dowodów na Jego istnienie czy nieistnienie od czasu odkrycia efektu camera obscura powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy nieustannie obserwowani przez miliardy istniejących wokół nas dziurek, szczelin, szparek, pęknięć czy prześwitów.

Mam poczucie, że projekt Georgii Krawiec jest szeroką próbą intelektualnego, filozoficznego ale i duchowego zmierzenia się z elementarnym zmysłem widzenia. Przyglądając się uważnie jej Bożym oczom nietrudno nie zauważyć , że oprócz symboliki geometrcznej i liczbowej jakie im nadała, zostaną one jednocześnie odziane w nieprzypadkowe odnośniki (czytaj: znaki) cywilizacyjne i kulturowe, które niczym ideogramy pozwalają na wielopłaszczyznową ich interpretację.

Georgia Krawiec od lat konsekwentnie posługuje się fotografią otworkową, która tym razem zostaje użyta nie w celu wyprodukowania kolejnych obrazów lecz ma nade wszystko za zadanie wciągnięcie widza w dialog z fragmentem kosmicznego cyklu czasowego, z zalążkiem wieczności. Wszystko wskazuje na to, że jej zamiary mogą się spełnić….

Jednak poza wątkami transcendentalnymi na miejscu są tutaj także analogie pomiędzy obserwacją widza przez użyte w projekcie Oczy Boga z wszechobecnym współczesnym monitoringiem jednostki w przestrzeni miejskiej i w świecie wirtualnym – począwszy od rejestracji danych na portalach społecznościowych typu Facebook, po elektroniczną inwigilację i przechwytywanie danych przez tajne organizacje takie jak NSA. W ten sposób OCZY BOGA pokazują naszą bezradność i bezbronność w stosunku do masowych środków kontroli jednostki i społeczeństwa.

Kuratorka: Anna Wolska

georgia Krawiec, Oczy Boga
ramach Warsaw Photo Days
Wernisaż: 5 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 6 listopada 2013 roku
Galeria Obok
Plac Zamkowy 8
Warszawa

Dodaj komentarz