• 2013-10-03

Endemity – bliżej środka

Stowarzyszenie Antropologów Kultury Etnosfera zaprasza na Festiwal literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity, który będzie miał miejsce w Poznaniu i potrwa od 3 do 27 października.

Festiwal literatury Europy Środkowo-Wschodniej „Endemity”– plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal literatury Europy Środkowo-Wschodniej „Endemity”– plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Endemity to czas dedykowany niedalekiej literaturze – bliskiej nam w sensie terytorialnym i kulturowym. Ten drugi aspekt nie jest jednak tak oczywisty, jak mogłoby się zdawać, i być może to właśnie sprawia, że literatura środka Europy wciąż pasjonuje, zaskakuje i wabi kolejne rzesze czytelników.

Festiwal jest wydarzeniem multidyscyplinarnym: oprócz spotkań z pisarzami podejmuje zagadnienia związane z literaturą za pośrednictwem spektakli teatralnych, wernisaży fotografii, warsztatów dziennikarskich i artystycznych czy akcji w przestrzeni publicznej. Formalne zróżnicowanie wydarzeń jest w naszym zamyśle obrazem różnorodności literatury środka Europy: gorzkiej albo prześmiewczej, rozprawiającej się z faktami albo kreującej nową rzeczywistość, zaangażowanej lub zdystansowanej. Jakiej jeszcze?

Będzie można się o tym przekonać m.in. za sprawą zaproszonych gości. Petra Hulova i Emil Hakl, reprezentanci młodego i średniego pokolenia czeskiej prozy, opowiedzą nam o zmieniających się Czechach i literackich obrazach tego procesu. Z kolei ze Słowacji przybędzie laureat Europejskiej Nagrody Literackiej – Pavol Rankov, który niedawno udowodnił, że prosty i surowy język potrafi zbudować prawdziwie epicką opowieść. Głośny, a na pewno wyraźny będzie akcent rumuński, choćby dzięki poecie Ioanowi Es. Popowi. Zaś do podróży w wielobarwny rejon Łużyc organizatorzy zapraszają za pośrednictwem Benedikta Dyrlicha – poety, który został politykiem.

Festiwal będzie także poruszał się wokół twórczości: Herty Müller – zapraszając na premierę spektakli Tykanie Zabójczej Normy oraz Niezatrudnieni pukają, zanim wejdą, inspirowanych dziełami niemieckiej pisarki; Maksa Blechera – na spotkaniu poświęconym legendarnemu rumuńskiemu prozaikowi; Helgi Hoškovej-Weissovej – dzięki po raz pierwszy pokazywanej w Poznaniu wystawie dziecięcych rysunków z Auschwitz i dyskusji o świecie przedstawionym przez czeską twórczynię w jej głośnym dzienniku.

Ponadto odbędą się warsztaty pióra dla młodych reporterów, których w świat sztuki dziennikarskiej wprowadzi wieloletni reporter Gazety Wyborczej – Włodzimierz Nowak, a także zajęcia literacko-plastyczne dla najmłodszych, w trakcie których, pod okiem animatorów i za sprawą ich nowatorskich pomysłów, rozbudzi się w dzieciach nawyk czytania i potencjał kreatywności.

Bliżej środka w tym przypadku nie znaczy bliżej sensu, prawdy – nie otrzymujemy gwarancji odpowiedzi. I chyba nawet nie chcemy jej poznać. Droga wskroś środkowoeuropejskiej literatury jest wystarczająco ciekawa.

Festiwal literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity
Od 3 do 27 października 2013 roku
Poznań

Dodaj komentarz