• 2013-10-03

Sanatorium pod klepsydrą ilustrowane rycinami Schulza

23 października nakładem Wydawnictwa MG ukaże się Sanatorium pod klepsydrą – druga po Sklepach cynamonowych książka Bruno Schulza wydawana w serii Wydania ilustrowane.

Bruno Schulz „Sanatorium pod klepsydrą” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bruno Schulz „Sanatorium pod klepsydrą” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Geniusz Schulza objawiał się zarówno w pisaniu, jak i w sztuce rysowania. Połączenie genialnego tekstu z niezwykłym rysunkiem nadaje publikacji szczególną wartość.

Sanatorium pod klepsydrą to cykl opowieści snutych przez Józefa – alter ego pisarza – który był też głównym bohaterem Sklepów. Teraz jednak Józef bywa nie tylko dzieckiem, ale też młodzieńcem i dorosłym mężczyzną. Schulz kreuje świat pełen barw, dźwięków, zapachów, tworząc rozmaite wariacje na temat domu rodzinnego, sklepów w miasteczku, jego mieszkańców, przeżywanej przez nich pracy i świąt. Mistrzostwo Schulza polega na powiązaniu życia bohatera ze światem mitów – antycznych, biblijnych, zakorzenionych w kulturze od zawsze. Rzeczywistość swobodnie miesza się ze światem fantazji, przedmioty nabierają właściwości istot żywych, a zwierzęta uzyskują cechy ludzkie. Opoką trwałości świata jest dom rodzinny i sklep prowadzony przez ojca – postaci niezwykle ważnej dla Schulza.

Bruno Schulz (1892–1942) – prozaik, eseista, grafik; urodzony 12 lipca 1892 roku w Drohobyczu. Studiował architekturę we Lwowie, a następnie rysunek w Wiedniu, na tamtejszej Akademii sztuk Pięknych. Po studiach wrócił do Drohobycza, gdzie zajął się samokształceniem (w zakresie malarstwa i rysunku). Prace swoje wystawiał w Warszawie, we Lwowie, w Wilnie i Krakowie. Był autorem exlibrisów i ilustracji książkowych, głównie do własnych utworów. Pracował jako nauczyciel. Od polowy lat dwudziestych zaczął uprawiać twórczość literacką. Zaprzyjaźnił się z Witkiewiczem, Nałkowską. W 1933 debiutował w Wiadomościach Literackich fragmentem Sklepów cynamonowych (Ptaki). W czasie drugiej wojny światowej mieszkał w Drohobyczu, od 1941 na terenie getta. Zginął 14 grudnia 1942 roku zastrzelony na ulicy getta.

Wiele jego utworów niestety zaginęło podczas wojny, w tym powieść Mesjasz.

Bruno Schulz Sanatorium pod klepsydrą
Premiera: 23 października
Wydawnictwo MG

Dodaj komentarz