• 2013-10-02

Finisaż wystawy Słynne wille Polski

9 października o godz. 17.00 w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu odbędzie się finisaż wystawy Słynne wille Polski.

Bolko Loft w Bytomiu, proj. Przemo Łukasik, fot. Ryszard Nakonieczny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bolko Loft w Bytomiu, proj. Przemo Łukasik, fot. Ryszard Nakonieczny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa poświęcona jest 93 willom i domom rodzinnym, zbudowanym od połowy XVI wieku do czasów współczesnych na terytorium Polski i w jej dzisiejszych granicach. Organizatorzy – Agencja FOIBOS Praha, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Muzeum Architektury we Wrocławiu – zapraszają na uroczysty finisaż, który odbędzie się w środę, 9 października 2013 roku o godzinie 17.00.

Prezentowane na wystawie budowle reprezentują 3 podstawowe typy: villa urbana, villa suburbana i villa rustica. Na wystawie można obejrzeć dzieła 105 architektów. Wśród nich są wybitni, a tym samym najbardziej znani architekci: Karl Friedrich Schinkel, Hans Poelzig, Max Berg, Ludwig Mies van der Rohe, Henry van de Velde, Ernst May czy Stanisław Witkiewicz, Adolf Szyszko-Bohusz, Karol Schayer, Bohdan Pniewski i Robert Konieczny.

Wystawa organizowana jest jako pokłosie projektu VIA VILLAS – Wzbogacenie dziedzictwa architektonicznego o architekturę willową. Projekt zatwierdzony przez Komisję Europejską i zrealizowany w ramach programu CULTURE przeprowadzony został w latach 2011-2013 w Republice Czeskiej, Polsce, na Węgrzech i w Słowenii. Projekt dotyczył architektury willowej, która nie tylko wzbogaca dziedzictwo kultury poszczególnych regionów europejskich, ale jednocześnie umożliwia poznanie korzeni i inspiracji naszej współczesnej kultury. Interdyscyplinarnie projekt łączył pracę historyków architektury, specjalistów z muzeów architektury i architektów.

Komisarz wystawy: dr Wojciech Moś.

Słynne wille Polski
10 września 13 października 2013 r.
Finisaż: 9 października 2013 r., godz. 17.00
Muzeum Górnośląskie
Bytom

Dodaj komentarz