• 2013-10-02

Toruńskie Dni Karskiego

Muzeum Historii Polski zaprasza do Torunia na Dni Karskiego, które odbędą się 6 i 7 października.

„Dni Karskiego” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Dni Karskiego” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa, pokaz filmu dokumentalnego oraz warsztaty edukacyjne o emisariuszu Państwa Podziemnego to tylko niektóre z punktów programu przygotowanego przez Muzeum Historii Polski na toruńskie Dni Karskiego, które rozpoczną się 6 października.

W ramach dwudniowej imprezy w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zostanie pokazany film Martina Smitha Wysłannik z Polski, opowiadający dzieje i losy Jana Karskiego. Z kolei w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędzie się międzynarodowy panel dyskusyjny zatytułowany Remembrance, Responsibility and Reflection (Pamięć, Odpowiedzialność i Refleksje) dla grupy studentów polsko-amerykańskich. W dyskusji wezmą udział: autor niedawno wydanej książki Emisariusz. Własnymi Słowami – Maciej Wierzyński, dr Wojciech Rappak z University of London oraz dr Tomasz Ceran z Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy Jan Karski. Człowiek Wolności, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski. Ekspozycja prezentować będzie biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o Zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.

W Toruniu odbędą się także warsztaty edukacyjne o Janie Karskim skierowane zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Zajęcia składać będą się z dwóch część. Zajęcia mają służyć zarówno ukazaniu nowych, niestandardowych propozycji dydaktycznych oraz przedstawieniu sposobów aktywizacji młodych ludzi wokół pamięci o Janie Karskim oraz propagowaniu postaw patriotycznych i tolerancyjnych wobec innych narodowości.

Dni Karskiego w Toruniu to pilotażowy projekt realizowany przez Muzeum Historii Polski w związku z przypadającym w 2014 roku stuleciem urodzin Jana Karskiego. Wydarzenie jest częścią czteroletniego programu Jan Karski. Niedokończona misja, objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Organizatorami projektu są: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Loyola w Chicago.

Dni Karskiego
6 i 7 października 2013 roku
Toruń

Dodaj komentarz