• 2013-10-02

Premiera Diabła w Szczecinie

6 października premierą Radosława Rychcika Diabła Teatr Współczesny w Szczecinie rozpocznie nowy sezon teatralny.

„Diabeł" Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Lis (źródło: mat. prasowe)

„Diabeł" Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Lis (źródło: mat. prasowe)

Zagadka Laury Palmer powraca, a wraz z nią obrazy z klasyki horroru – Egzorcysty, Lśnienia i kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks. Oryginalny scenariusz spektaklu Radosława Rychcika to prowadzona z przymrużeniem oka podróż do ludzkiej wyobraźni, zasiedlonej przez hollywoodzkie opowieści, w której ważne miejsce zajmuje wyobrażenie diabła i zła.

Radosław Rychcik – reżyser teatralny, urodził się 1 stycznia 1981 roku w Ciechanowie. Skończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zbierał doświadczenia, asystując Krystianowi Lupie przy inspirowanej twórczością Andy’ego Warhola Factory 2 (2008, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie). Debiutował w tym samym roku w Starym Teatrze Formą przetrwalnikową według internetowego dziennika Kasi Kosteckiej, lekarki szukającej zawodowego szczęścia w Anglii. Forma… była częścią przedstawienia Blogi.pl, na które złożyły się także prace innych reżyserów: Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik i Szymona Kaczmarka. Rychcika inspiruje myśl Rolanda Barthesa. Zaadaptował na scenę jego Fragmenty dyskursu miłosnego (2009, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie), a kluczem do przedstawienia Versus. W gęstwinie miast Bertolta Brechta (2008, Teatr Nowy w Krakowie) okazały się uwagi francuskiego filozofa na temat stylu walki – wolnoamerykanki. Rychcik testuje różne konwencje: Versus… przypominał ringowy pokaz; w Samotności pół bawełnianych Bernarda-Marii Koltèsa (2009, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach) pojawiły się elementy znane z klubowych imprez i koncertów – na żywo grała formacja Natural Born Chillers; w adaptacji Madame Bovary Gustawa Flauberta (2010, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie) można było znaleźć formalne zabiegi odwołujące się do operowych inscenizacji Roberta Wilsona czy Petera Greenawaya.

Diabeł
scenariusz i reżyseria: Radosław Rychcik
scenografia, kostiumy, światła: Anna-Maria Karczmarska
muzyka: Michał Lis i Piotr Lis

obsada: Iwona Kowalska, Grażyna Madej, Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Grzegorz Młudzik, Tomasz Nosinski (gościnnie)

Premiera: 6 października 2013 roku
Teatr Współczesny w Szczecinie

Dodaj komentarz