• 2013-10-01

Rusza nabór filmów na 54. Krakowski Festiwal Filmowy

Ruszył nabór filmów na 54. Krakowski Festiwal Filmowy, który potrwa od 25 maja do 1 czerwca 2014 roku. Organizatorzy czekają na zgłoszenia filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.

54. Krakowski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

54. Krakowski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

54. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, najstarszej polskiej imprezy filmowej, akredytowanej przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych – FIAPF oraz desygnującej filmy do nagród Europejskiej i Amerykańskiej Akademii Filmowej, odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2014 roku. W Krakowie filmy rywalizują w czterech równorzędnych konkursach – polskim oraz trzech międzynarodowych: krótkometrażowym, dokumentalnym oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic.
W konkursie krótkometrażowym startują fabuły, animacje i dokumenty krótsze niż 30 minut, a zwycięzca zdobywa Złotego Smoka. Konkurs dokumentalny przeznaczony jest dla filmów dokumentalnych dłuższych niż 30 minut, a najlepsze dzieło nagradzane jest Złotym Rogiem. W konkursie DocFilmMusic, który z dużym sukcesem został zainaugurowany w ubiegłym roku, o nagrodę Złotego Hejnału ubiegają się muzyczne dokumenty o czasie trwania dłuższym niż 30 minut. Natomiast do konkursu polskiego, w którym na triumfatora czeka Złoty Lajkonik, można zgłaszać zrealizowane w Polsce filmy fabularne i animowane nieprzekraczające 30 minut oraz filmy dokumentalne o dowolnej długości. Z filmów zgłoszonych do konkursu polskiego komisja selekcyjna wybiera tytuły, które będą uczestniczyły w konkursach międzynarodowych.

We wszystkich trzech międzynarodowych konkursach wymagana jest polska, a preferowana międzynarodowa premiera filmu. W konkursie polskim premiera nie jest obligatoryjna, jednak pierwszeństwo mają filmy, które nie były prezentowane w Polsce na żadnym festiwalu odbywającym się przed 54. KFF.

Terminy zgłaszania filmów do selekcji:

  • dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2013 r.: 30 listopada 2013 r.
  • dla filmów zrealizowanych po 31 października 2013 r.: 15 lutego 2014 r.

54. Krakowski Festiwal Filmowy
25 maja – 1 czerwca 2013 r.
Kraków

Dodaj komentarz