• 2013-10-01

Krzysztof M. Bednarski – Widmo krąży po Kijowie

Od 4 października w Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy w Kijowie będzie można oglądać wystawę prac Krzysztofa M. Bednarskiego pt. Widmo krąży. Kuratorem ekspozycji jest Achille Bonito-Oliva.

Krzysztof M. Bednarski, „Profil i jego cień”, 1986 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof M. Bednarski, „Profil i jego cień”, 1986 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Widmo krąży to rozwój idei rzeźbiarskich Krzysztofa M. Bednarskiego wokół Portretu Totalnego Karola Marksa oraz Portretu Zbiorowego w latach 1978-2013. Od początku swojej twórczości Bednarski komentował rzeźbami społeczno-polityczną sytuację w Polsce, tworząc dla niej krytyczne metafory. Marks w wykonaniu Bednarskiego podlega nieustannej reinterpretacji w zależności od kulturowego i społecznego środowiska.

Achille Bonito Oliva zwraca uwagę na proces przetworzenia postaci ideologa komunizmu na przedmiot, martwą naturę, co prowadzi do jego desakralizacji. Wieloletni proces wykorzystywania głowy Marksa w surrealistycznych scenkach stawia również pytania o polityczną odpowiedzialność artysty i wskazuje na krytyczne powątpiewanie Bednarskiego nad sztuką o jednoznacznej orientacji politycznej. Na wystawie w Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy artysta pokazuje prace obrazujące jego dystans zarówno od ideologii, jak i zniewolonego społeczeństwa.

Krzysztof M. Bednarski – rzeźbiarz, urodzony w 1953 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1973-1978, pracownia prof. Jerzego Jarnuszkiewicza i prof. Oskara Hansena). W roku akademickim 1996/97 w zastępstwie prof. Grzegorza Kowalskiego prowadził zajęcia dydaktyczne na macierzystym wydziale. Aktywnie uprawia różne dyscypliny twórcze, niegdyś był blisko związany z teatrem Jerzego Grotowskiego, dla którego w latach 1976–1981 projektował plakaty. Od 1986 roku mieszka w Rzymie; intensywnie obecny również na polskiej scenie artystycznej.

We wczesnych pracach odnosił się do propagandy komunistycznej (Portret totalny Karola Marksa, 1978), oraz sytuacji społeczno-politycznej Polski w stanie wojennym (Victoria-Victoria, 1983, obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie). Najbardziej znaną jego realizacją jest instalacja rzeźbiarska Moby Dick, 1987 (obecnie w kolekcji ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi) – swoista ikona sztuki rzeźbiarskiej ostatnich dwóch dekad XX wieku w Polsce. Autor m.in. pomnika nagrobnego Krzysztofa Kieślowskiego (Warszawa, 1997), pomnika Incontro con Federico Fellini (Rimini, 1994), pomnika Fryderyka Chopina La note bleue (Wiedeń, 2010).

Kilkakrotnie wyróżniony stypendium MKiDN, oraz w latach 1988/1989 stypendium Rzadu Włoskiego. Laureat nagrody im. Katarzyny Kobro, 2004 oraz Złotej Sowy Polonii, Wiedeń 2012. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, 2011. Eksponował swoje dzieła na ponad stu wystawach indywidualnych, ostatnio m.in.: Moby Dick – Opera Aperta, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (2012), Egzorcyzmy, BWA Opole (2013), Moby Dick – Rzeźba, Galeria Atak, Warszawa 2012/2013, I coraz więcej bieli, Galeria Foksal w Warszawie (2012) oraz na ponad pięciuset wystawach zbiorowych. Prace Krzysztofa M. Bednarskiego znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów polskich, jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, a także w kolekcjach zagranicznych, m. in. Collezione Giorgio Franchetti w Rzymie, Fondazione Federico Fellini w Rimini, Fondazione Morra w Neapolu, Fondazione Orestiadi w Gibellinie na Sycylii, Fondazione Mario Schifano w Rzymie, oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Organizatorzy: Narodowa Akademia Sztuk Ukrainy, Instytut Polski w Kijowie, Włoski Instytut Kultury w Ukrainie, Narodowa Akademia Sztuk Pięknych i Architektury, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy

Krzysztof M. Bednarski, Widmo krąży
Wernisaż: 4 października 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 23 października 2013 roku
Narodowa Akademia Sztuk Ukrainy
ul. Worowskiego 20
Kijów

Dodaj komentarz