• 2013-10-01

Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego

Galeria EL w Elblągu zaprasza 4 października do Krużganka na promocję książki Karoliny Breguły Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego. Udział wezmą: Katarzyna Czeczot (Instytut Badań Literackich), Karolina Breguła, Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana), Karina Dzieweczyńska (Galeria EL), Jarosław Denisiuk.

Karolina Breguła „Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Karolina Breguła „Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Książka jest efektem performatywnej konferencji interdyscyplinarnej, która odbyła się w Elblągu w grudniu 2012 roku w ramach projektu Przebudzenie: przed końcem świata, współfinansowanego przez MKiDN. W konferencji wzięli udział: mgr Justyna Gabriel, dr Tomasz Gajda, dr Anaida Ghazaryan, dr Krzysztof Herbst, dr hab. Andrzej Kapusta, mgr Paweł Laufer, mgr Anna Maga, mgr Ewa Opałka, dr Jan Suffczyński, dr Piotr Sułkowski, dr Joanna Świerczyńska, dr Urszula Zajączkowska.

W latach 60. i 70. odbywało się w Elblągu Biennale Form Przestrzennych. Było ono największą w kraju cykliczną artystyczną imprezą plenerową. Brały w nim udział takie sławy jak Henryk Stażewski, Kajetan Sosnowski, Edward Krasiński czy Marian Bogusz. Biennale było wynikiem współpracy Galerii EL i Zakładów Mechanicznych Zamech, które wspólnie postanowiły wskrzesić mit przedwojennej awangardy i umożliwić współpracę robotnika z artystą. Zaproszeni przez Galerię artyści przyjeżdżali na kilkumiesięczne pobyty twórcze, by z pomocą fachowców z Zamechu tworzyć metalowe rzeźby zwane Formami Przestrzennymi. Większość z nich można do dzisiaj oglądać na ulicach Elbląga. (Karolina Breguła)

Karolina Breguła Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego
Spotkanie: 4 października 2013 roku, godz. 19.30
Krużganek Galerii EL w Elblągu

Dodaj komentarz