• 2013-10-01

Gwiazdy Światowych Estrad – Inauguracja 67. sezonu artystycznego

Po wakacyjnej przerwie Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert inaugurujący 67. sezon artystyczny. 4 października 2013 roku w Auli Uniwersyteckiej zabrzmi kompozycja Witolda Lutosławskiego – Łańcuch III z 1986 r.

Filharmonia Poznańska, logo (źródło: mat. prasowe)

Filharmonia Poznańska, logo (źródło: mat. prasowe)

Łańcuch III z 1986 r to dzieło zbudowane z zazębiających się ogniw, a tytułowy Łańcuch tworzą skontrastowane między sobą kameralne zespoły instrumentów orkiestry. Koncert fortepianowy nr 22 KV 467 C-dur jest przełomowym koncertem instrumentalnym w twórczości geniusza z Salzburga. Jego charakterystyczną cechą jest nadanie akompaniamentowi orkiestry niemal równorzędnej roli z instrumentem solowym. Koncert fortepianowy Mozarta, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, wykona znakomita pianistka, zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Yulianna Avdeeva.

W drugiej odsłonie wieczoru zabrzmi I Symfonia Johannesa Brahmsa, która poprzez duchowe pokrewieństwo Brahmsa z Beethovenem określana jest jako X symfonia Beethovena. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi jej dyrygent – szef Marek Pijarowski.

Inauguracja 67. sezonu artystycznego Gwiazdy Światowych Estrad

Yulianna Avdeeva – fortepian
Marek Pijarowski – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Ryszard Daniel Golianek – wprowadzenie słowne do koncertu

Program:
Witold Lutosławski, Łańcuch III
Wolfgang Amadeus Mozart, Koncert fortepianowy nr 21 KV 467 C-dur
Johannes Brahms, Symfonia nr 1 op. 68 c-moll

4 października 2013 r. godz. 19.00
ul. Wieniawskiego 1, Aula Uniwersytecka
Poznań

Dodaj komentarz