• 2013-10-01

Grafika świata w Krakowie – Australia i Nowa Zelandia

Od 3 października w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Grafika świata. Australia i Nowa Zelandia.

Wystawa „Grafika świata. Australia i Nowa Zelandia”, zaproszenie, Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Grafika świata. Australia i Nowa Zelandia”, zaproszenie, Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W nowym cyklu wystaw — Grafika świata w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych organizatorzy starają się zarysować kontur mapy graficznego świata. Prezentowane są prace artystów z Australii i Nowej Zelandii, od 40 lat obecnych na Biennale i Triennale Grafiki w Krakowie. Paradoksalnie, grafika z antypodów jest nam bliska poprzez tematykę, motywy i język artystyczny. To zapis nadziei i lęków współczesnego człowieka, jego emocji i przeżyć. To także obraz zmiennego, dynamicznego świata, a czasem jego dramatyczna dekonstrukcja.

Grafika Australii i Nowej Zelandii proponuje odmienną, intrygującą perspektywę widzenia świata i przestrzeni. Jest w niej miejsce na oddech gorącego australijskiego interioru, wyjątkowy kolor nieba i wody. Punktem odniesienia jest archetyp, dotknięcie prapoczątków człowieka i świata. To opowieść o minionym czasie oraz niezwykłej, niedostępnej współczesnemu człowiekowi przestrzeni. Warto jej szukać w australijskiej i nowozelandzkiej grafice.

Techniki graficzne szczególnie popularne: kolorowy drzeworyt, mezzotinta, litografia, kombinowane: intaglio z tektografią, akwaforta z serigrafią oraz druk cyfrowy. Ponad 30 prac z lat 1974 – 2011, prezentowanych na wystawie, pochodzi z kolekcji Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Australia: Dave Bown, Wayne Crothers, Christopher Denton, Dianne Fogwell, David Frazer, Roslyn Kean, Helen Kennedy, Bea Maddock, Patricia Payne, Yvonne Rees-Pagh, Olga Sankey, Jorg Schmeisser, Gary Shinfield, Csaba Szamosy, Arthur Wicks, Cleo Wilkinson, Małgorzata Wlodarczak-Sarnecka.

Nowa Zelandia: Jennie Cooke, Gordon Crook, Jenny Dolezel, Stephen Lovett.

Monika Wanyura-Kurosad, kurator wystawy

Grafika świata. Australia i Nowa Zelandia
Wernisaż: 3 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 20 października 2013 roku
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych
Rynek Główny 29, II piętro
Kraków

Dodaj komentarz