• 2013-10-01

Eastreet – spojrzenie prosto na ulice Europy Wschodniej

Od 3 października w Centrum Kultury w Lublinie będzie można oglądać wystawę fotografii ulicznej Europy Wschodniej pt. Eastreet. Ekspozycja odbywa się w ramach festiwalu Integracje-Mediacje.

Fot. Ksenia Tsykunova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Ksenia Tsykunova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Eastreet jest pierwszą tego typu i tej skali inicjatywą poświęconą fotografii ulicznej z krajów Europy Wschodniej. W ciągu niecałych dwóch miesięcy trwania otwartego naboru do wystawy, otrzymaliśmy łącznie ponad 4 tys. zdjęć, od autorów z całego świata: od Azji, przez Europę, po obie Ameryki. Napłynęły do nas fotografie stworzone w różnych okolicznościach i momentach, z różnym podejściem, przeróżnym sprzętem, od telefonów po analogowy średni format. Wszystkie połączone tą samą intencją: przyjrzenia się i pokazania człowieka uwikłanego w przestrzeń publiczną Europy Wschodniej, poprzez ten spontaniczny, niepowtarzalny i niepozowany sposób, za który tak kochamy fotografię uliczną.

Nie mniej niż ilość zgłoszeń, zaskoczyła nas ich jakość. Po dwóch etapach selekcji wybrano około 300 bardzo mocnych i ciekawych zdjęć, nad którymi pracowaliśmy online oraz podczas serii spotkań edycyjnych w gronie czworga kuratorów: Joanny Kinowskiej, Aleksandra Bochenka, Grzegorza Ostręgi, oraz Tomasza Kulbowskiego. Od początku organizatorzy byli zgodni, że chcą aby Eastreet był wystawą fotografii, a nie fotografów. Dlatego podczas całego procesu selekcji, kierowali się przede wszystkim jakością samych zdjęć, ich narracją, a w mniejszym stopniu nazwiskami czy dorobkiem poszczególnych autorów. W ten sposób wyłoniła się finałowa grupa 81 fotografii, które tworzą Eastreet.

Podstawową i oczywistą intencją Eastreet, jest zgromadzenie i pokazanie przekrojowej kolekcji fotografii ulicznej tworzonej w krajach Europy Wschodniej. Tak dobrze znamy nowojorskie plamy światła, garnitury londyńskiego City, paryskie zaułki i azjatyckie miejskie dżungle, a wciąż nie wiemy za dobrze co dzieje się u naszych wschodnioeuropejskich sąsiadów, na ich ulicach. W tym sensie, Eastreet jest naturalnym rezultatem ciekawości fotografii i odkrywania świata poprzez to medium.

Eastreet to propozycja spojrzenia na przysłowiowe ulice Europy Wschodniej. Zaglądamy do dobrze nam znanych przestrzeni publicznych regionu. Oglądamy siebie i naszych sąsiadów, znajome miejsca, okolice zapamiętane. Fotografia uliczna jest szczególnym rodzajem reportażu i dokumentu. Ukazuje ulotne chwile, niepowtarzalne sytuacje, serię skojarzeń i nawiązań w obrębie jednego kadru. Odkrywa coś, co mijamy codziennie nie zwracając na to uwagi.

Eastreet ma być przede wszystkim celebracją fotografii ulicznej – jej potencjału i znaczenia jako sztuki, dokumentu i codziennej twórczej aktywności. Intencją wystawy wcale nie jest pokazanie kompletnego obrazu czy też udzielenie ostatecznej odpowiedzi na pytanie jaka jest fotografia uliczna w Europie Wschodniej. Przeciwnie – mamy nadzieję, że Eastreet pozostawi po sobie więcej pytań, niż odpowiedzi. Liczymy, że nas wszystkich zaskoczy, że ułoży niespodziewane scenariusze, połączy znane elementy w nowe konfiguracje i intrygujące skojarzenia. Zupełnie jak fotografia uliczna.

Lista fotografów biorących udział w wystawie: Michał Adamski, Temo Bardzimashvili, Maciej Biedrzycki, Dimitri Bogachuk, Federico Caponi, Gennadii Chernega, Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Vivian Del Rio, Tomasz Desperak, Giorgos Dioganis, Muhammad Fadli, Dorin Goian, Maksim Gorbatsky, Mateusz Grybczyński, Jamie Howard, Tomer Ifrah, Maciej Jeziorek, Ania Kłosek, Ilia Krasnoshchok, Veronika Lukasova, Dimitri Mellos, Jan Michalko, Gregory Michenaud, Justyna Mielnikiewicz, Dimitri Muzalev, Yevgeny Nakonechnyy, Konstancja Nowina-Konopka, Mikhail Palinchak, Mateusz Palka, Andreas Paradise, Ireneusz Pieczonka, Łukasz Pieńkowski, Paweł Piotrowski, Maria Plotnikowa, Viacheslav Poliakov, Krzysztof Racoń, Paweł Repetowski, Gilles Roudierre, Andrei Rublevik, Marta Rybicka, Ilya Shtutsa, Kostyantyn Smolyaninov, Dmitry Stepanenko, Jacek Szust, Dima Talkin, Artem Tovstinchuk, Ksenia Tsykunowa, Anton Tushin, Lukas Vasilikos, Hannes von der Fecht, Adrian Wykrota, Jegor Zaika, Jan Zappner, Artem Zhitenev, Sintija Zivarte.

Eastreet – wystawa fotografii ulicznej Europy Wschodniej
W ramach festiwalu Integracje-Mediacje
Wernisaż: 4 października 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 października 2013 roku
Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz