• 2013-10-01

Drugie życie śmieci, czyli zróbmy coś pożytecznego z niczego

Jak można wykorzystać surowce wtórne? Czy można zrobić coś ciekawego i użytecznego z pustych butelek, starych ubrań czy kartonów? Jeszcze przez miesiąc przedszkolaki z całego Mazowsza mogą zgłaszać swoje prace w konkursie ekologicznym na najbardziej twórczą pracę z zakresu upcyclingu.

„Drugie życie śmieci – czyli zróbmy coś pożytecznego z niczego” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Drugie życie śmieci – czyli zróbmy coś pożytecznego z niczego” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Już po raz kolejny samorząd województwa mazowieckiego zaprasza najmłodszych mieszkańców Mazowsza do udziału w konkursie ekologicznym. Tym razem docenione zostaną pomysłowość, inwencja twórcza i kreatywność wykorzystane przy tworzeniu czegoś zupełnie nowego, nietypowego z tego, co jest już stare, zużyte i niepotrzebne. Tematem konkursu jest bowiem upcycling, czyli ponowne przetwarzanie surowców wtórnych, tak aby mogły służyć dalej w nowych, czasami zaskakujących formach. I tak ze zużytych kartonów można stworzyć np. ciekawe osłonki na doniczki, kinkiety czy schowki na drobiazgi, a ze starych garnków – siedzisko do stołka.

Efekty twórczej pracy najmłodszych Mazowszan poznamy już pod koniec roku. Zarówno na przedszkola, jak i przedszkolaków czekają ciekawe nagrody. Zwycięskie placówki otrzymają za: I miejsce – telewizor, II miejsce – zestaw kina domowego, III miejsce – miniwieżę, za wyróżnienia – radioodtwarzacze CD. Mali twórcy prac dostaną zestawy kredek, farb i flamastrów oraz ciekawe publikacje o tematyce ekologicznej.

Konkurs pod hasłem Drugie życie śmieci – czyli zróbmy coś pożytecznego z niczego adresowany jest do wszystkich przedszkoli działających na terenie województwa mazowieckiego. Aby wziąć w nim udział, należy wykonać, wykorzystując przy tym różnorodne techniki, produkt z dowolnych surowców wtórnych. Ważne, aby to, co powstanie, miało zupełnie nowe zastosowanie. Praca nie powinna być większa niż 35 cm x 35 cm x 35 cm. Przy ich ocenie komisja konkursowa będzie brała pod uwagę użyteczność wykonanego przedmiotu, pomysłowość, oryginalność, samodzielność, a także walory estetyczne, dekoracyjne i edukacyjne. Każde z przedszkoli może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę. Praca konkursowa nie może być wykonana przez więcej niż pięcioro dzieci.

Zgłoszenia do konkursu, obejmujące pracę konkursową oraz formularz zgłoszeniowy, należy doręczyć osobiście lub przesłać pocztą.

Termin składania zgłoszeń mija 18 października. W przypadku prac przesyłanych drogą pocztową decyduje data stempla pocztowego.

Drugie życie śmieci – czyli zróbmy coś pożytecznego z niczego
Termin nadsyłania prac: do 18 października 2013 roku
Województwo Mazowieckie

Dodaj komentarz