Karczeby: nieco magicznie o związku z ziemią i wsi polskiej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza 5 października na spotkanie z Adamem Pańczukiem, autorem książki Karczeby, które będzie miało miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Księgarni Artystycznej Bookoff.

Adam Pańczuk „Karczeby” (źródło: materiały prasowe)

Adam Pańczuk „Karczeby” (źródło: materiały prasowe)

Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tak samo na Polesiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani.

Adam Pańczuk przez wiele lat portretował tę niezwykłą więź – pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. W książce pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś.

Pańczuk pokazał bliski mu świat, świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane nie tylko upływającymi porami roku, ale też upływem czasu.

Karczeby opowiadają o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu do niej i przynależności do natury.

Książka dostała się na The Paris Photo-Aperture Foundation Photobook Awards 2013 w kategorii First Photobook of the year.

Adam Pańczuk (ur. 1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie, gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej i na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizując swoje projekty, zadaje pytania – wprost, a jednocześnie metaforycznie – o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata ludzi, których spotyka. Był stypendystą Ministerstwa Kultury. Łatwość z jaką posługuje się obrazem, opisuje swoje obserwacje, zaowocowała wielokrotnie prestiżowymi nagrodami.

Spotkanie odbędzie się w ramach Print Control Week w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Adam Pańczuk Karczeby
Teksty: Kazimierz Kusznierow
Projekt: Ania Nałęcka / Tapir Book Design
Premiera: czerwiec 2013 roku

Spotkanie z Adamem Pańczukiem
5 października, godz. 18.30
Księgarnia Artystyczna Bookoff w Warszawie

Dodaj komentarz