• 2013-09-30

Tajwańska nowa fala podczas Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, która potrwa od 4 do 11 listopada, kontynuację będą miały entuzjastycznie przyjęte projekcje tajwańskich filmów na taśmach 16mm.

„Pushing Hands”, reż. Ang Lee (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pushing Hands”, reż. Ang Lee (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tym razem w programie znalazły się m.in. debiut Anga Lee pt. Pushing Hands oraz Chłopcy z Fengku Hou Hsiao-hsiena z 1983 roku. Projekcje odbędą się w TR Warszawa, w języku oryginalnym z angielskimi napisami, wstęp wolny.

Szeroka prezentacja filmów filmów Hou Hsiao-hsiena miała miejsce na festiwalu w 2011 roku, kiedy Tajwanowi dedykowana była sekcja Focus. W ubiegłbym roku filmy tajwańskiej nowej fali pokazywane były w kameralnej atmosferze kawiarni Południk Zero. W programie 7. edycji festiwalu znalazło się kolejnych pięć tytułów tego nurtu, zrealizowanych przez mistrzów tajwańskiego kina. Filmy w TR Warszawa, przy dźwięku projektora filmowego, przedstawi kuratorka sekcji – Wafa Ghermani, znawczyni kina tajwańskiego, sinolożka i doktorantka na uniwersytecie w Sorbonie.

Inne filmy Anga Lee Jedz i pij, mężczyzno i kobieto oraz Życie Pi 30 października zostaną zaprezentowane w cyklu Przedsmaki w Kinie Luna, wstęp wolny.

Program sekcji Tajwan’16mm na 7. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków:

  • Ah-fei, reż. Wan Jen, 1983 –  Wan Jen stworzył daleki od stereotypowych przedstawień lat siedemdziesiątych portret bohaterki, Ah-fei, przedstawicielki pokolenia młodych tajwańskich kobiet wychowanych w tradycyjnych rodzinach i walczących o własne życiowe wybory.
  • Chłopcy z Fengku (Boys from Fengkuei), reż. Hou Hsaio-hsien, 1983 – Hou Hsiao-hsien wraca do młodzieńczych wspomnień, pierwszych miłości i rozczarowań, tworząc portret miasta oraz grupy młodych ludzi u progu dorosłości.
  • Bananowy raj (Banana Paradise), reż. Wang Tung, 1989 – po zniesieniu stanu wojennego, Wang Tung pokazuje los prostych ludzi odciętych od własnego kraju na nieznanej wyspie.
  • Pushing Hands, reż. Ang Lee, 1992 – już w pierwszym filmie Anga Lee pojawiają się wątki, które powracać będą w późniejszej twórczości reżysera – nieodzowne związki z kulturą Chin, kluczowa rola, którą pełni w niej ojciec oraz szok kulturowy. Film należy do tzw. trylogii ojca, która otworzyła reżyserowi drogę do Hollywood
  • Dziś nikt nie wraca do domu (Tonight Nobody Goes Home), reż. Sylvia Chang, 1996 – wfilmie Sylvii Chang porzucona przez męża pani Chen wbrew oczekiwaniom staje się przykładem silnej kobiety, która potrafi sama wprowadzić zmiany do swojej rodziny.

7. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada. Repliki: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (8-14 listopada) oraz Kino Kryterium w Koszalinie (15-17 listopada).

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
4-11 listopada 2013 r.
Kino Muranów, Kino Luna
Warszawa

8-14 listopada 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

15-17 listopada 2013 r.
Kino Kryterium
Koszalin

Dodaj komentarz