• 2013-09-30

Sergiusz Sachno, Nagi Cień – Nagi szept

Od 1 października w Galerii Trzecie Oko w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotografii Sergiusza Sachno pt. Nagi Cień.

Fot. Sergiusz Sachno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Sergiusz Sachno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz kolejny Sachno proponuje coś zupełnie nowego. Odrzucenie koloru, ozdobnej tradycji nakrywającej studiowanie kobiecego ciała. W uleganiu dynamice kolejnych aktów widzimy, że jesteśmy poddawani działaniu teatru. Relacja między cieniem a obiektem – cień – deformacja powodowana światłem, kątem widzenia. Obiekt zazwyczaj widziany fragmentarycznie.

Te cienie kobiet poruszają się. Fotografia jakby ruchoma. Sergiusza nie interesuje już samo ciało i jego pozy. Inspiracją jest cień tego ciała, sekundy dotyku, pamięć obejmujących ramion…

(tekst: Jerzy Król)

Sergiusz Sachno (ur. w 1945 r. w Chinach) fotografią zajmuje się od 1972 r. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, między innymi w Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie.

Sachno Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i – ogólnie – reklamowej. Jest autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był autorem wystawy Stulecie Polaków, prezentowanej w 1999 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem. Jest także twórcą wystroju fotograficznego hotelu Hyatt w Warszawie.

Zajmuje się również performance i działaniami okołoteatralnymi. Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, współpracuje także z czasopismami polskimi takimi, jak Film, Kino, Scena, Twój Styl, Pani, Uroda i wieloma innymi. W 1979 roku otrzymał od Jacques’a Chiraca Medal Miasta Paryża za fotografię. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata. Ważniejsze wystawy indywidualne: Klimaty (1978), Menady (1980), Aktorzy (1988), Teatralna (1988), Femina mistica (1997), Chechez la femme (1998).

Sergiusz Sachno, Nagi Cień
Wernisaż: 1 października 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 20 października 2013 roku
Galeria Trzecie Oko
ul. Bocheńska 5/2 (Kazimierz)
Kraków

Dodaj komentarz