• 2013-09-30

Rusza trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii

Już po raz piąty Młoda Polska Filharmonia – orkiestra młodzieżowa rusza w trasę koncertową. Trzydziestu dziewięciu młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków zagra w październiku koncerty w Kaliszu, Częstochowie, Krakowie i Warszawie.

Młoda Polska FIlharmonia, fot. Krzysztof Kuczyk (źródło: mat. prasowe)

Młoda Polska FIlharmonia, fot. Krzysztof Kuczyk (źródło: mat. prasowe)

Orkiestra Młoda Polska Filharmonia pod batutą Adama Klocka wystąpi w repertuarze klasycznym. Młodzi muzycy wykonają koncert skrzypcowy Manuela Marii Ponce, koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego i Symfonię I op. 21 Ludwiga van Beethovena. Gościnnie z orkiestrą wystąpią Emanuel Salvador – wybitny skrzypek, koncertmistrz portugalskiej Orquestra do Norte oraz Rozalia Kierc – bardzo obiecująca czternastoletnia pianistka, która mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie liczne międzynarodowe nagrody.

Młoda Polska FIlharmonia, plakat (źródło: mat. prasowe)

Młoda Polska FIlharmonia, plakat (źródło: mat. prasowe)

Jesienną trasę koncertową Młodej Polskiej Filharmonii zainauguruje koncert w Filharmonii Kaliskiej, który odbędzie się 10 października 2013 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bursztynowy Szlak Multimedia Amber Road Festival. Kolejne koncerty odbędą się w Filharmonii Częstochowskiej, w ramach IX Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana, w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Ambicją projektu Młoda Polska Filharmonia i Fundacji Zwierciadło jest wyszukiwanie nieprzeciętnie zdolnych młodych ludzi i promowanie ich talentu, przez stwarzanie im możliwości dalszego rozwoju. Podczas warsztatów stypendyści doskonalą się pod okiem zarówno najlepszych muzyków w Polsce, jak i światowych koncertmistrzów.  Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego. Jako pierwszy inicjatywę poparł światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, tworząc specjalnie dla młodych muzyków utwór na pierwszą trasę koncertową MPF. Projekt wspierają także Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette, Kayah. Młodych artystów ceni również Grzegorz Turnau – orkiestra kameralna Młodej Polskiej Filharmonii w kwietniu tego roku towarzyszyła muzykowi i grupie Zakopower podczas wspólnego koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie. Orkiestra Młoda Polska Filharmonia tworzona jest przez najbardziej utalentowanych uczniów szkół muzycznych II stopnia w wieku 14-23 lat, którzy wybrani są podczas ogólnopolskich przesłuchań. Obecnie część z nich to studenci akademii muzycznych.

Młoda Polska Filharmonia – trasa koncertowa:
od 10 do 14 października 2013 roku
Polska

Dodaj komentarz