Kobiety jako księżniczki na Warsaw Photo Days

Od 4 października w Galerii Nowe Miejsce w Warszawie będzie można oglądać międzynarodową wystawę współczesnej fotografii i wideo pt. Księżniczki. Ekspozycja odbędzie się w ramach Warsaw Photo Days.

Iiu Susiraja „Kocha nie Kocha”, kadr z wideo, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iiu Susiraja „Kocha nie Kocha”, kadr z wideo, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Multimedialna wystawa pod tytułem Księżniczki ma na celu prezentację wideo i fotografii artystek / artystów, fotografek / fotografów z Singapuru, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Polski. Tematem wystawy jest próba uchwycenia wizerunku współczesnej kobiety-jako-księżniczki, w którym jak w soczewce skupiają się mit i moda, dystans i bezpośredniość, tożsamość i jej kryzys.

Współczesne kobiety są uwikłane w kanony i konwencje kultury masowej, skazane na gotowe tożsamości i przebrania, nie zawsze najlepiej dopasowane i najwyraźniej domagające się licznych przeróbek. Świat Księżniczek jest ironiczną adaptacją i zarazem demaskacją stereotypowego kanonu kobiecego piękna. To prezentacja spojrzeń na kobiecość rozdartą między kulturowym archetypem, a pragnieniem przekroczenia go i indywidualizacji, pomiędzy narzucanym wzorcem, a imperatywem autentyczności. Wystawa pokazuje odsłony udziewczęcenia kobiet – konsekwencji zawieszenia pomiędzy kultem młodości w przedstawieniach kobiety pełnoletniej, a tzw. efektem Lolity, dotyczącym coraz to młodszych dziewcząt.

Artyści i artystki, odsłaniając świat dziewczęcych pragnień i fantazji, czasem odnoszących się (niekoniecznie w oczywisty sposób) do seksualności i ciała, skupiają się na potrzebie transgresjii. Dokonując jej, czerpią z dostępnego repertuaru wzorców kobiecości: są wśród nich lolitki (Yoichi Nagata), romantyczki (Liana Yang), uwodzicielki (Catrine Val), księżniczki (Signe Pierce, Liana Yang), aktywistki (Cecylia Maik, Sarah Maple), tricksterki (Iiu Susiraja, Cecylia Malik) i marzycielki (Agata Michowska, Catrine Val, Liana Yang, Cecylia Malik, Frank Yamrus). Kontrapunktem stają się obrazy księżniczek upadłych Diny Goldstein, ukazujące zderzenie marzeń z rzeczywistością.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Cecylii Malik z kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie

Artyści: Cecylia Malik (Polska), Catrine Val (Niemcy), Frank Yamrus (USA), Liana Yang (Singapur), Agata Michowska (Polska), Yoichi Nagata (Japonia), Signe Pierce (USA), Dina Goldstein (Kanada), Sarah Maple (Wielka Brytania), Iiu Susiraja (Finlandia), Amy Stevens (USA).

Kuratorka: Katarzyna Majak
Konsultantka d.s. merytorycznych: Agnieszka Żechowska

Księżniczki. Międzynarodowa wystawa współczesnej fotografii i wideo
W ramach Warsaw Photo Days
Wernisaż: 4 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 października 2013 roku
Galeria Nowe Miejsce
Aleje Jerozolimskie 51/2
Warszawa

Dodaj komentarz