• 2013-09-30

Koncert Jozefa van Wissema wydarzeniem 4. American Film Festival

Koncert muzycznego współpracownika Jima Jaramuscha odbędzie się podczas tegorocznego American Film Festival. Jozef van Wissem wystąpi w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego 23 października 2013 roku.

Jozef van Wissem (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jozef van Wissem (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowszy film mistrza amerykańskiego kina Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive) otworzy 4. edycję American Film Festival we Wrocławiu. W barokowej Auli Leopol­dyńskiej, mieszczącej się w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się koncert awangardowego kompozytora Jozefa van Wissema, muzycznego współ­pracownika Jarmuscha, z którym amerykański filmowiec tworzy duet gitarowo-lutniowy. Wspólnie nagrali trzy albumy, m.in. Concerning the Entrance into Eternity i The Mystery of Heaven z udziałem Tildy Swinton w 2012 roku. Jarmusch zaprosił Wissema do stworzenia ścieżki dźwiękowej do Tylko kochankowie przeżyją. Holenderski lutnista otrzymał za nią w 2013 roku Can­nes Soundtrack Award i właśnie muzykę z tego filmu wykona podczas wrocławskiego koncertu.

Tradycyjnie już muzyka jest dla Jarmuscha niezwykle ważnym elementem filmowego spektaklu (czego przykładem może być wcześniejsza współpraca z Tomem Waitsem), czymś więcej niż tylko ilustracyjnym tłem. W swoim najnowszym filmie melodie van Wissema podkreślają tajemniczy nastrój opowieści, melancholijność, bezczasowość.

Van Wissem nieustannie koncertuje, dając intensywne show w różnych miejscach na całym świecie, choćby na festiwalach takich jak All Tomorrow’s Parties. Studiował w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie Wyzwolenie lutni (The Liberation of the Lute). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie ścieżki dźwiękowej do obrazu Ambasadorowie Hansa Holbeina. Muzyk jest też odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej Sims Medieval, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Specjalnie na jego zamówienie stworzono niepowtarzalny rodzaj czarnej lutni, która zadebiutuje na jego solowym albumie Nihil Obstat.

4. edycja American Film Festival:
od 22 do 27 października 2013 roku
Wrocław

Koncert Jozefa Van Wissema:
23 października 2013 r., godz. 19.30
Plac Uniwersytecki 1, Wrocław

Dodaj komentarz