• 2013-09-30

Historyczne gry miejskie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w październiku do udziału w dwóch grach miejskich: Zapomniany pamiętnik (11 października) i Opowiedz mi miasto (19 października).

„Zapomniany Pamiętnik” – ulotka (źródło: materiały prasowe)

„Zapomniany Pamiętnik” – ulotka (źródło: materiały prasowe)

Obie gry towarzyszą projektowi Opowiedz mi miasto, dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego podstawowym celem jest edukacja obywatelska, dotycząca najnowszej historii Krakowa. Projekt zbudowany jest z wywiadów przeprowadzanych z mieszkańcami Krakowa, wywodzącymi się z różnych religii, kultur i środowisk. Połączenie tych relacji w jedną całość pozwoli uzyskać pełną panoramę dokumentującą różnorodność historyczną i kulturową miasta.

Zapomniany pamiętnik

Drużyny: 4 osobowe – drużyny z klas 4–6 szkoły podstawowej i klas gimnazjum

Termin: Piątek 11 października, godz. 10.00–14.00

Start i finał gry: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35, Pałac Krzysztofory, sala Baltazara Fontany (I piętro)

Zgłoszenia drużyn: mail ze zgłoszeniem na adres zapomnianypamietnik@mhk.pl do dnia 8 października, zawierający imiona i nazwiska graczy, nazwę drużyny, telefon kontaktowy do opiekuna (nauczyciela) drużyny

Do muzeum ktoś przyniósł pamiątkę swojej rodziny – pamiętnik. Zeszyt należał do chłopca, który urodził się przed wojną. W swoim pamiętniku spisywał swoje przygody, odczucia, otaczający go świat. Pamiętnik dorastał razem z chłopcem i wzbogacał się w nowe historie. Brakuje w nim kilku faktów i jest niekompletny. Poszukuje się osób, które podejmą się odtworzenia historii Zapomnianego pamiętnika.

Zapomniany pamiętnik to szpiegowska gra miejska. Przeznaczona jest dla szkół. Uczestnikami gry mogą być uczniowie ze szkół podstawowych z klas 4–6 i z gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami. Celem dla drużyn będzie odtworzenie historii zawartej w pamiętniku. Uczestnicy będą musieli się zmierzyć z wieloma zadaniami – zagadki logiczne, czytanie ze zrozumieniem, dedukcja, umiejętność orientacji w terenie, fotograficzna pamięć. Gra ma na celu przybliżyć kulturę, tradycję i historię społeczności żydowskiej w Krakowie.

Dla najlepszych zespołów przewidziane są nagrody rzeczowe i wydawnictwa muzealne.

Opowiedz mi miasto

Drużyny: 4 osobowe – bez ograniczeń wiekowych

Termin: Sobota, 19 października, godz. 10.30–15.30

Start: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35, Pałac Krzysztofory, hol wejściowy

Finał gry: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35, Pałac Krzysztofory, sala Baltazara Fontany (I piętro)

Zgłoszenia drużyn: mail ze zgłoszeniem na adres opowiedzmimiasto@mhk.pl do dnia 15 października, zawierający imiona i nazwiska uczestników, wiek, nazwę Zespołu, numer telefonu komórkowego lidera zespołu, adresy mailowe członków Zespołu

Powstaje nowy film o Krakowie. Znany jest już jego wstępny tytuł: Opowiedz mi Miasto. Producent chce pokazać widzom zróżnicowanie i mnogość kultur, które przewijają się w Krakowie. Zwyczaje, tradycje, obrzędy, wyznania i historia to coś magicznego. Pomysł jest o tyle nietypowy, bo produkcja zostanie zrealizowana przez amatorskie grupy filmowe. Każdy może dołączyć do zespołu. Wystarczy zebrać ekipę, mieć pomysły, wyczucie kompozycji i chęć realizacji wielkiego projektu. Organizatorzy zapewniają statyw, kamerę, kilka rolek filmowych, a reszta należy do grup filmowych. Warunek jest jeden – trzymać się wytycznych i realizować cele producenta. Zadanie łatwe nie będzie. Wiele lokalizacji nie jest znanych, scenariusz dziurawy, a role nie obsadzone. Film też do łatwych nie będzie należał, bo ma to być dokument, ale zrozumiały i atrakcyjny dla wszystkich.

Opowiedz mi miasto to strategiczna gra miejska dla każdego. Zadaniem uczestników gry będzie wcielić się w rolę ekipy filmowej, która przygotowuje film. Gracze będą musieli zmierzyć się z wieloma zagadkami i problemami. Zadania w grze będą podzielone na kilka kategorii – wyszukiwanie lokalizacji, produkcja rekwizytów, tworzenie scenariusza, wywiady z bohaterami, aż w końcu realizacja setek i pierwszych scen do filmu. Każde z zadań będzie oceniane na punkty. O kolejności realizacji etapów gry decydują sami uczestnicy. Gra nie ma jednej drogi do przejścia. To gracze tworzą i decydują o przebiegu rozgrywki.

Dla najlepszych drużyn przewidziane są nagrody rzeczowe i wydawnictwa muzealne.

Gry miejskie

Zapomniany pamiętnik: 11 października 2013 roku, godz. 10.00–14.00
Opowiedz mi miasto: 19 października 2013 roku, godz. 10.30–15.30
Kraków

Dodaj komentarz