• 2013-09-30

Eugeniusz Bodo – przegląd w 70. rocznicę śmierci

W październiku przypada 70. rocznica tragicznej śmierci aktora i piosenkarza Eugeniusza Bodo. Od 1 do 14 października warszawskie Kino Iluzjon będzie przypominać sylwetkę aktora w filmowej retrospektywie.

Eugeniusz Bodo (źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia)

Eugeniusz Bodo (źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia)

Eugeniusz Bodo został aresztowany w 1943 r. przez NKWD za rzekome szpiegostwo i osadzonego w łagrze w Kotasie, w obwodzie archangielskim, gdzie zmarł z wycieńczenia i głodu. Aktor był jednym z najbardziej popularnych, a także najbardziej lubianych aktorów wśród publiczności kin i teatrów przedwojennej Polski. Naprawdę nazywał się Bogdan Eugène Junod, a swój pseudonim artystyczny zawdzięcza połączeniu pierwszych sylab imion swego i matki Doroty. Choć Bodo nie prezentował typu urody klasycznego amanta, adorowały go zarówno pensjonarki jak i prawdziwe damy. Panowie zaś darzyli szacunkiem za talent, klasę i poczucie humoru. Był nie tylko doskonałym aktorem, ale również tancerzem, piosenkarzem a także reżyserem. Śpiewane przez niego piosenki: Sex – appeal to nasza broń kobieca, Ach te baby, Umówiłem się z nią na dziewiątą, stały się prawdziwymi szlagierami, po które wielu artystów sięga po dziś dzień.

Kino Iluzjon przypomni sylwetkę tego wspaniałego aktora i raz jeszcze zaprezentuje na dużym ekranie niezapomniane filmy z jego udziałem takie jak: Czy Lucyna to dziewczyna?, Kocha, lubi, szanuje, Piętro wyżej czy Paweł i Gaweł. Przegląd siedemnastu filmów wybranych z bogatej filmografii aktora potrwa od 1 do 14 października. Prawdziwą gratką dla wielbicieli talentu aktora będzie projekcja wyreżyserowanego przez Bodo kryminału Za winy niepopełnione.

Przegląd uzupełni film dokumentalny o życiu i twórczości aktora zrealizowany przez Stanisława Janickiego Za winy niepopełnione. Eugeniusz Bodo, który zostanie wyświetlony w rocznicę śmierci aktora – 7 października. Przeglądowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa fotosów ze zbiorów Filmoteki Narodowej.

Eugeniusz Bodo – przegląd w 70. rocznicę śmierci:
od 1 do 14 października
Narbutta 50 a, Kino Iluzjon
Warszawa

Dodaj komentarz