• 2013-09-30

Bad Doggy w Szarej Kamienicy

Od 3 października w krakowskiej Galerii Szara Kamienica będzie można oglądać wystawę zatytułowaną Bad Doggy autorstwa Dominiki Szczałby.

Dominika Szczałba „Palmy", wklęsłodruk, 2013 (źródło: mat. prasowe)

Dominika Szczałba „Palmy", wklęsłodruk, 2013 (źródło: mat. prasowe)

Bad Doggy to efekt procesów przerabiania materiału kulturowego, eksplorowania jego wizualnych przejawów i subiektywnego wyboru tych najbardziej symptomatycznych. Porządkowi szybkiej i łatwej kultury popularnej zostaje przeciwstawiona nie tylko zaskakująca i często brutalna treść z niej wyławiana, ale również wyjątkowo precyzyjny i kunsztowny sposób przetwarzania obrazów. Wielość form tj. kolaż, rysunek, wklęsłodruk, czy technika bibułkarstwa odpowiada zróżnicowaniu treści i tworzonych z nich zestawień. Kluczową rolę odgrywa detal, wydobywany zarówno z samej faktury, materii obrazu, jak i z krajobrazu kulturowego; diabeł (Bad Doggy) tkwi bowiem w szczegółach. Autorka wystawy sprawnie porusza się po rzeczywistości, która łączy lukrowaną parę młodą, zagryzające się psy, rozjechaną kaczkę i kolorowe bukiety kwiatów; po świecie, który wydaje się nie mieć początku i końca, za to przejawia się w konkretnych kadrach. Kuratorką projektu jest Katarzyna Maniak.

Dominika Szczałba – absolwentka Wydziału Grafiki (SP Kraków), od 2007 do 2011 była członkiem grupy artystycznej Strupek, brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. Variografia, Sztuka dokarmiania (2012, projekt Muzeum Narodowego w Krakowie), Projekt Letnik (2012, przy współpracy z grupą art. Banda, Mocak, Kraków), Żyd Wieczny Tułacz (Hotel Rubinstein, Kraków), 40 i [p] (2011, projekt Grupy Strupek, Kraków), Winter Landscape – Art. Now In Poland (2011, wystawa zbiorowa The Venue, Bejrut, Liban), 216 (2011, wystawa indywidualna Galeria AS, Kraków).

Dominika Szczałba
Bad Doggy

Wernisaż: 3 października 2013 r., godz. 19:00
Wystawa: od 4 do 19 października 2013 roku
Rynek Główny 6, Galeria Szara Kamienica
Kraków

Dodaj komentarz