• 2013-09-28

Pixar, Aardman i Johnny Bravo – Se-ma-for Film Festival zaprasza na spotkania

Ruszyły zapisy na spotkania z animatorami i aktorami, którzy podczas tegorocznego Se-ma-for Film Festivalu w Łodzi zdradzą tajemnice największych światowych produkcji animowanych.

Jens Gulliksen (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Jens Gulliksen (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Zbliża się łódzkie święto animacji poklatkowej – sygnowany logo oscarowego studia Se-ma-for Film Festival. Pomiędzy 9 a 13 października będzie można nie tylko zobaczyć prawie 250 filmów krótko i pełnometrażowych z kilkudziesięciu krajów, ale również wpaść na animatorów i aktorów, którzy zdradzą tajemnice największych światowych produkcji animowanych.

Listę otwiera warsztat Jensa Jonathana Gulliksena, który był key animatorem filmu Fantastyczny Pan Lis czy animował najbardziej znane Burtonowskie produkcje – Frankenweenie i Gnijąca panna młoda. Jens na profesjonalnym sprzęcie zaprezentuje uczestnikom techniki planowania ujęć oraz kreację gry aktorskiej lalki przy filmach pełnometrażowych. Będzie to szczególnie przydatna lekcja dla studentów animacji. Na dwudniowy warsztat z animatorem przygotowano 15 stanowisk animacyjnych.

Mniej zaawansowani – pasjonaci i hobbyści mogą wziąć udział w otwartym spotkaniu z innym członkiem ekipy Burtona – Timem Allenem. Poza tym, że Allen spotkał Gulliksena na planie obu produkcji kultowego reżysera, pod skrzydłami Breakthru pracował z Se-ma-forem nad oscarowym Piotrusiem i Wilkiem czy nadzorował powstanie Magicznego fortepianu. To dzięki niemu powstała również seria Baranek Shaun brytyjskiego Aardmana. Allen opowie o pracy na planie i zaprezentuje kilka swoich wcześniejszych animacji.

Nominowany do nagrody BAFTA twórca Chris Randall razem z aktorem dubbingującym m.in. Johnny’ego Bravo czy Boba Budowniczego – Markiem Silkiem – podczas festiwalu przedstawią z kolei pierwszą na świecie interaktywna kreskówkę w technice poklatkowej – Globbert. Zdradzą, jak powstał ten przełomowy dla światowej animacji projekt. Zaleca się, by na spotkanie zabrać iPhony i iPady – bo na posiadaczy czeka niespodzianka…

Nie można jednak wypuścić Marca Silka z Polski, póki nie opowie o innej stronie swojej pracy – dubbingu. Silk, czyli serialowy Johnny Bravo spotka się z małymi i dużymi na Junior Se-ma-for Film Festivalu, wprowadzi ich w świat kreowania głosów, przeprowadzi ćwiczenia ze śpiewu na scenie i zdradzi tajniki pracy w studio.

Będzie też okazja, żeby spytać gdzie podział się Nemo na spotkaniu z dyrektorem artystycznym ze studia Pixar – Anthony Christovem. Człowiek, który przyłożył rękę również do produkcji Auta, Iniemamocni oraz WALL-E opowie, jak filmy przekładają się na realne funkcjonowanie świata rozrywki.

W Se-ma-for Muzeum Animacji z kolei Krzysztof Brzozowski, reżyser, opowie jak powstawała najnowsza animowana seria studia – Parauszek i Przyjaciele.

Można również liczyć na niespodzianki po filmach i blokach krótkich metraży, bo na Se-ma-forowe święto zjeżdża do Łodzi mnóstwo twórców, których animacje zostaną pokazane na festiwalu.

Terminy spotkań:

  • Jens Jonathan Gulliksen: 9 i 10 października, godz. 10.00-13.00, Łódzki Dom Kultury
  • Anthony Christov – 10 października, godz. 15.30, Łódzki Dom Kultury
  • Chris Randall i Marc Silk (Globbert) – 11 października, godz. 16.00, Łódzki Dom Kultury
  • Marc Silk – dubbing – 12 października, godz. 12.00, Łódzki Dom Kultury
  • Tim Allen – 12 października, godz. 15.00, Łódzki Dom Kultury
  • Krzysztof Brzozowski – 13 października, godz. 13.45, Se-ma-for Muzeum Animacji

Se-ma-for Film Festival
9-13 października
Łódź

Dodaj komentarz