Artyści Sisto Gallery o niebie i aniołach

Od 17 września w Galerii Zajazd w Krakowie można oglądać wystawę artystów skupionych wokół grupy Sisto Gallery pt. Tam gdzie mieszkają anioły.

Plakat wystawy „Tam gdzie mieszkają anioły”, Galeria Zajazd w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Tam gdzie mieszkają anioły”, Galeria Zajazd w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zapraszając do obejrzenie wystawy Tam gdzie mieszkają Anioły zachęcają do zatrzymania się na chwilę przy tym nieziemskim bycie i zobaczenia co w ich temacie mają do powiedzenia artyści skupieni wokół grupy artystycznej Sisto Gallery. Z braku miejsca nie można z osobna zaprezentować ich twórczości ani sylwetek, dlatego najlepiej jak każdy widz otworzy serce i umysł i wniknie w świat, jaki tym razem zaprezentują nam w malarstwie: TOja Joanna Tokarczyk, Jolanta Biedroń, Anna Rosiek, Anna Masiul-Gozdecka, Jolanta Hałas, Halina Kaźmierczak, w fotografii: Joanna Bąk i Marek Pabis. Będzie można obejrzeć i nabyć ceramiczne anioły Andrzeja Wolfartha.

Pierwszą odpowiedzią jaka nam się nasuwa to oczywiście Niebo. To co w naszej kulturze nazywamy niebem posiada również inne określenia i zamienniki. Możemy śmiało powiedzieć, że Anioły zamieszkują również siedem sfer niebiańskich, miejsca światła, miasta wspaniałości, wyższe królestwa. Świetliste światy i sfery anielskich królestw są niezwykłymi miejscami siły położonymi poza płaszczyzną ziemską. Wypełnione są nieskończonym pięknem, harmonią, miłością i szczęśliwością. Oprócz przysłowiowych krain mlekiem i miodem płynących, Anioły zamieszkują również serca ludzi i są we wszystkim, co jest żywe.

Kim z kolei jest Anioł? Nazwa ta pochodzi od greckiego słowa ἄγγελος (ángelos, według wymowy bizantyjskiej ánhielos), znaczy posłaniec. W Starym Testamencie analogiczne byty duchowe były nazywane w języku hebrajskim mal’ach – co również znaczyło posłaniec. Najstarsze wyobrażenia aniołów znamy już ze starożytnego Egiptu i Babilonii. Religie tych cywilizacji zamieszkiwały całe zastępy niezwykłych duchów i istot, będącymi pośrednikami między bogami a człowiekiem.

Ukazywano ich rozmaicie, również jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami. Starożytnym aniołom przypisywano pewien rodzaj cielesności, co znajduje odzwierciedlenie w apokryficznej Księdze Henocha. Opisane Anioły płodziły dzieci, odczuwały głód i pragnienie. Najtrwalszy wizerunek Anioła pochodzi ze Starego Testamentu (Rdz 3, 24; księgi prorockie). Biblia jednakże nie za wiele mówi o naturze i rodzajach tych bytów. Więcej informacji przekazują pisma kabalistyczne oraz apokryfy.

Tam gdzie mieszkają anioły
Wernisaż: 17 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 października 2013 roku
Galeria Zajazd Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
Kraków

Dodaj komentarz