• 2013-09-28

Płynące wieżowce w listopadzie

Od 22 listopada na ekranach kin będzie można oglądać film Tomasza Wasilewskiego Płynące wieżowce.

Kadr z filmu „Płynące wieżowce”, reż. Tomasz Wasilewski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Płynące wieżowce”, reż. Tomasz Wasilewski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Na warszawskim osiedlu mieszkają razem Ewa z synem Kubą i jego dziewczyną Sylwią. Ewa nie jest zachwycona dziewczyną, co daje jej odczuć na każdym kroku. Dla chłopaka odskocznią od domowego konfliktu i codziennej rutyny jest sport. Kuba trenuje pływanie, jest jednym z najlepszych zawodników w studenckiej sekcji pływackiej AWF-u.

Na imprezie Kuba i Sylwia poznają Michała, który nie ukrywa swojej homoseksualnej orientacji. Wzajemne zauroczenie chłopaków wkrótce przeradza się w uczucie. Kuba nie potrafi jednak wybrać między tym, co czuje do Michała, a głębokim przywiązaniem i miłością, którymi darzy Sylwię. Decyzja, którą musi podjąć, zaczyna go przerastać.

Swój dramat przeżywa również Michał, który chce stworzyć z Kubą swój pierwszy prawdziwy związek. Kuba nie jest jednak gotowy na zerwanie z Sylwią. Rodzice Michała starają się być tolerancyjni i akceptować życiowe wybory syna, matka Kuby przeciwnie – jest zszokowana wiadomością o homoseksualizmie swojego dziecka. Wkrótce pojawi się szansa na to, aby w życiu kobiet nic się nie zmieniło.

Światowa premiera Płynących wieżowców odbyła się w Nowym Jorku na Tribeca Film Festival, gdzie film został uznany za jeden z dwóch najlepszych obrazów. Entuzjastyczne recenzje pojawiły podczas festiwalu w Karlowych Warach, gdzie film miał swoją europejską premierę. Płynące wieżowce startowały w konkursie East of The West, gdzie zdobyły nagrodę główną. Wygrały też w nieformalnym rankingu festiwalowych recenzentów. Film znalazł się również w oficjalnej selekcji kolejnych międzynarodowych festiwali: Europejskiego Festiwalu Filmowego Palić w Serbii, Espoo Ciné w Finlandii czy Film Forum Zadar w Chorwacji. Na tym ostatnim został wyróżniony Mateusz Banasiuk (filmowy Kuba), który zdobył nagrodę za najlepszą rolę męską.

Tomasz Wasilewski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Płynące wieżowce to drugi po W sypialni film fabularny reżysera.

Wcześniej współpracował z firmą produkcyjną Zentropa International Polska przy filmach Antychryst (reż. Lars von Trier) oraz Kobieta, która pragnęła mężczyzny (reż. Per Fly). Był asystentem reżysera przy filmie 33 sceny z życia (reż. Małgorzata Szumowska), reżyserem i scenarzystą krótkometrażowego filmu dokumentalnego Show jednego człowieka oraz reżyserem, scenarzystą i kierownikiem produkcji krótkometrażowego filmu fabularnego Nawiść, w którym główną rolę zagrała Anna Seniuk. Był również reżyserem i scenarzystą teledysków: Kolejka po miłość zespołu Analog, Czas zespołu Dive3D, Paradox hip-hopowego solisty FU.

Asystował przy reżyserii spektakli teatralnych: Lulu na moście (reż. Agnieszka Glińska) Teatru Dramatycznego w Warszawie, Bomba (reż. Maciej Kowalewski) Teatru na Woli, W pajęczej sieci (reż. Aleksandra Konieczna) Teatru Studyjnego w Łodzi.

Płynące wieżowce
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Wasilewski
Obsada: Mateusz Banasiuk, Marta Nieradkiewicz, Bartosz Gelner, Katarzyna Herman, Olga Frycz, Izabela Kuna, Mirosław Zbrojewicz
Dystrybucja: Alter Ego Pictures
W kinach od 22 listopada 2013 r.

Dodaj komentarz