• 2013-09-28

Adaptacja Nikołaja Kolady w Opolu

Nikołaj Kolada to jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy na świecie i obok Czechowa najczęściej inscenizowany autor rosyjski, którego najnowszy spektakl pt. Gąska w reż.  Mirosława Bednarka 29 września wystawi Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu (źródło: mat. prasowe)

Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu (źródło: mat. prasowe)

Kolada kreśląc zdecydowane i charakterystyczne typy swoich postaci opowiada o rzeczach uniwersalnych – o tęsknocie, potrzebie miłości i lęku przed zmarnowanym życiem. Siłą jego tekstów jest to, że zawsze pochyla się nad ludźmi słabymi.

W Gąsce przenosi widzów w świat prowincjonalnego Teatru, gdzie życie od lat toczy się dokładnie tak samo – nuda, rutyna, powtarzalność. Tytułowa Gąska staje się katalizatorem ludzkich paranoi i lęków – co stało się z naszym życiem? Banalna historia romansu wyzwala głęboko skrywane niespełnienia, nadzieje, obnaża życiowe porażki i ludzką małość. Zacierają się granice życia i teatru. Przybieramy maski, pozy, życie tworzymy z ułudy i pozorów – zdaje się mówić Kolada, a to prawdziwe gdzieś nam umknęło. Zaskakujący finał ukazuje dramaturga jako doskonałego konstruktora swoich opowieści, w których szczególną rolę odgrywa niezwykłe poczucie humoru z jakim traktuje swoich bohaterów. Tyle samo w nim gorzkiej ironii jak i ludzkiej melancholii.

Nikolaj Kolada, Gąska

Reżyseria:
Mirosław Bednarek
Scenografia i kostiumy:
Maryna Wyszomirska

Obsada:
Arleta Los-Pławszewska, Ewelina Łyszczek, Judyta Paradzińska, Mirosław Bednarek, Adam Ciołek

Najbliższe spektakle:
29 września 2013
2 i 3 października 2013
Plac Teatralny 12, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Dodaj komentarz